REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za złamanie zasad udzielania dotacji

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku przekazania dotacji, odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych można przypisać, jeśli doszło do naruszenia zasad ustalania dotacji.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

Dyrektor wydziału oświaty urzędu miasta został obwiniony przez rzecznika dyscypliny finansów publicznych o naruszenie zasad przekazywania dotacji. Jednostka przekazała dotację na realizację zadania publicznego w zakresie wspierania działań dla dzieci i młodzieży. Zadanie to miała wykonać fundacja. Miasto miało jej przekazać dotację w II transzach. Rzecznik dyscypliny zarzucił obwinionemu, że nie rozwiązał umowy z fundacją, mimo że zleciła ona wykonanie części zadania innej firmie. Podzlecanie zadania było zabronione, co wynikało z umowy. Ponadto obwiniony nie rozliczył umowy w terminie.

UZASADNIENIE

Komisja I instancji uniewinniła obwinionego, z czym nie zgodził się rzecznik dyscypliny, który wniósł odwołanie do Głównej Komisji Orzekającej (GKO). Komisja utrzymała jednak orzeczenie I instancji w mocy.

REKLAMA

Istota sporu, który rozstrzygnęła GKO, sprowadza się do wskazania, jaką zasadę przy udzielaniu dotacji naruszył dyrektor wydziału oświaty urzędu miasta. Rzecznik dyscypliny w odwołaniu od orzeczenia komisji I instancji zarzucił bowiem, że obwiniony nieprawidłowo udzielił i rozliczył dotację. Argumentował, że przekazanie II transzy dotacji naruszało zasady jej udzielania. Ponadto część zadań (przewóz dzieci z zagranicy do Polski oraz zakwaterowanie) zostało podzleconych, czego zabraniała umowa zawarta między miastem a wykonawcą zadania, czyli fundacją. Rzecznik podniósł, że w takiej sytuacji obwiniony miał obowiązek rozwiązania umowy, czego nie uczynił. Nie ustalił także części dotacji podlegającej zwrotowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regionalna Komisja Orzekająca uniewinniła dyrektora, ponieważ rzecznik dyscypliny nie wskazał zasad, które naruszył obwiniony. Odnośnie do zarzutu podzlecenia komisja uznała, że powierzenie innej firmie przewozu oraz zakwaterowania dzieci w Polsce było zadaniem technicznym i nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów. Komisja uznała także, że obwiniony podjął czynności mające na celu prawidłowe rozliczenie dotacji, gdy tylko dowiedział się o nieprawidłowościach. Zlecił bowiem zbadanie sprawy komórce odpowiedzialnej za audyt wewnętrzny. Jak się również okazało, dotacja w części została zwrócona.

 

Rzecznik dyscypliny uznał jednak tę argumentację za błędną i wniósł odwołanie do GKO. Domagał się ukarania obwinionego karą upomnienia. Podczas rozprawy przed GKO zastępca rzecznika dyscypliny nie potrafił jednak wskazać zasady udzielania dotacji, którą naruszył obwiniony. Również pozostałe zarzuty nie znalazły potwierdzenia, dlatego Komisja utrzymała uniewinniające orzeczenie I instancji w mocy. Komisja uznała, że zadaniem, które realizowała fundacja, był obóz wypoczynkowy dla dzieci. Umowa zawarta między miastem a fundacją nie określała precyzyjnie, co wchodzi w skład tego zadania. A zatem nie można było uznać, że przewóz i zakwaterowanie dzieci również należało do zakresu zadania. GKO stwierdziła także, że po przeprowadzeniu kontroli w jednostce obwiniony podjął niezbędne czynności do prawidłowego rozliczenia dotacji.

SYGN. AKT DF/GKO-4900-76/83/RN-29/07/3418 (niepublikowane)

ŁUKASZ ZALEWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA