REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie każdy podatek dla gminy będzie można płacić kartą

REKLAMA

REKLAMA

Podatki stanowiące dochody budżetu jednostek samorządowych będzie można płacić za pomocą kart. Rady urzędów miast, powiatów i gmin w drodze uchwały będą mogły wprowadzić terminale dla kart. Podatki, stanowiące dochody budżetów gmin, ale uiszczane w urzędzie skarbowym, nie będą mogły być płacone kartą.

Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który właśnie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych, przewiduje możliwość wydania przez radę gminy, radę powiatu oraz sejmik województwa uchwały dopuszczającej zapłatę kartą płatniczą podatków stanowiących dochody budżetu gminy, powiatu lub województwa. Dlaczego tego pomysłu nie rozszerzyć na inne podatki?

REKLAMA

REKLAMA

- Stworzenie dla podatników kolejnej możliwości zapłaty podatków należy uznać za działanie pozytywne. Możliwość płacenia kartą płatniczą nie będzie wymagała od podatników posiadania przy sobie gotówki, tak jak dzieje się w przypadku uiszczania podatku w kasie organu. Nie widzę przeciwwskazań, aby stworzyć taką możliwość w stosunku do pozostałych podatków, choć może być to trudniejsze w implementacji - uważa Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.

Dodaje, że większość podatników dokonuje zapłaty w drodze przelewu bankowego, gdyż jest to najmniej czasochłonna forma. Tym samym praktyczne zastosowanie tego rozwiązania ograniczone będzie do tych podatników, którzy dotychczas dokonywali zapłaty podatku w kasie organu podatkowego.

- Proponowany przepis wskazuje na kompetencję, a nie obowiązek dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego do wprowadzenia możliwości zapłaty podatku kartą płatniczą. Czy poszczególne rady gmin, powiatów oraz sejmiki województw będą skłonne dopuścić tę dodatkową formę zapłaty podatku - pyta Wojciech Pietrasiewicz.

Również Michał Grzybowski, starszy menedżer, doradca podatkowy w Ernst & Young twierdzi, że każda forma ułatwiająca podatnikom zapłatę podatków zasługuje na poparcie. Może być to szczególnie przydatny sposób uregulowania zobowiązań podatkowych dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoby te nie są zobowiązane do dokonywania rozliczeń przy użyciu przelewów bankowych, a karty zarówno debetowe, jak i kredytowe stają się coraz popularniejszym instrumentem płatniczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczekiwania samorządów

Przepis o płaceniu podatków kartą wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowisk samorządowych.

REKLAMA

- Wydaje się, że główną przeszkodą dla wprowadzenia możliwości płacenia wszystkich podatków za pomocą karty płatniczej byłaby konieczność poniesienia dużych nakładów na przygotowanie odpowiedniej infrastruktury technicznej w urzędach skarbowych - podkreśla Tomasz Rysiak, prawnik z Kancelarii Magnusson.

Według niego, jednostki samorządu terytorialnego mogą łatwiej dostosować sposoby płatności podatków do możliwości technicznych danej jednostki oraz potrzeb i oczekiwań podatników w tym zakresie.

- Możliwość płacenia podatków za pomocą karty płatniczej może być istotnym udogodnieniem jedynie dla mniejszych podatników, którzy nie stosują przelewów elektronicznych - argumentuje Tomasz Rysiak.

Gotowość do działania

W uzasadnieniu projektu Ordynacji podatkowej wskazano, że niektóre jednostki samorządu terytorialnego są już przygotowane do przyjmowania zapłaty w tej formie.

Zdaniem Hanny Filipczyk, menedżera w Accreo Taxand, projektodawca miał na myśli nie tyle płacenie kartą podatków stanowiących m.in. dochody gmin, lecz raczej podatków faktycznie pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego (podatki lokalne, podatek rolny i leśny).

- Te dwie kategorie nie są tożsame. Przykładowo, podatek od spadków i darowizn jest wprawdzie, zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dochodem gminnym, ale jest pobierany przez urzędy skarbowe. Podobnie (w odpowiedniej części) jest choćby z podatkami dochodowymi - wylicza Hanna Filipczyk.

Zwraca też uwagę, że przepis ten upoważnia rady gmin do wydania uchwał w omawianej sprawie. To dopiero po ich podjęciu i na ich podstawie podatnicy będą mogli płacić za pomocą karty. Trzeba też zaznaczyć, że zgodnie z projektem, zapłata będzie uznana za dokonaną z dniem obciążenia rachunku bankowego podatnika.

Doprecyzowanie terminów

Michał Grzybowski wskazuje, że z technicznego punktu widzenia należałoby doprecyzować, jaki moment należy uznać za dokonanie zapłaty podatku przy użyciu karty płatniczej. Z punktu widzenia podatnika powinien być to moment użycia karty dla zapłaty podatku. Rozpatrując natomiast sytuację Skarbu Państwa lub gminy, istotne pozostają kwestie rozliczeń pomiędzy tymi podmiotami a bankami czy operatorami kart, tak jak to ma miejsce obecnie w przypadku operacji dokonywanych w komercyjnych punktach, akceptujących tę formę płatności.

- Warto byłoby pomyśleć nad wprowadzeniem możliwości zapłaty kartą płatniczą również podatków uiszczanych w urzędach skarbowych, w szczególności podatku dochodowego od osób fizycznych - podpowiada Michał Grzybowski.

 

 


1 stycznia 2009 r. mają wejść w życie zmiany w Ordynacji podatkowej, które umożliwią płacenie za pomocą kart podatków stanowiących dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów w dalszych pracach nad zmianami w Ordynacji podatkowej powinno stworzyć możliwość zapłaty podatków kartą także w urzędach skarbowych.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA