| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > VAT 2014: Faktury ze zwolnieniem w 2014 r.

VAT 2014: Faktury ze zwolnieniem w 2014 r.


Zmiany w zakresie VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. dotyczą również faktur ze zwolnieniem. W nowym stanie prawnym sprzedawca świadczący usługi zwolnione z VAT w ogóle nie ma obowiązku wystawienia faktury na rzecz nabywcy, chyba że ten nabywca w odpowiednim terminie zgłosi żądanie otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż zwolnioną.

Faktura VAT ze zwolnieniem w 2014 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące fakturowania. Zmianie uległy przede wszystkim terminy wystawiania faktur, lecz również zasady dokumentowania nimi czynności zwolnionych.

Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy o VAT, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT. Zlikwidowano więc obowiązek dokumentowania fakturą czynności zwolnionych z VAT i to zarówno w odniesieniu do czynności zwolnionych podmiotowo (art. 113 ustawy o VAT), jak i czynności zwolnionych przedmiotowo (wymienionych w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT oraz w wydanym na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT nowym rozporządzeniu MF z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, Dz. U. 2013 r. poz. 1722).

Zobacz również: Nowe zasady wystawiania faktur od 2014 r.

W nowym stanie prawnym sprzedawca świadczący usługi zwolnione z VAT (np. usługi finansowe) w ogóle nie ma obowiązku wystawienia faktury na rzecz nabywcy, chyba że ten nabywca w odpowiednim terminie zgłosi żądanie otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż zwolnioną (art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 106i ust. 6 ustawy o VAT, żądanie może być zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Fakturę dokumentującą sprzedaż zwolnioną wystawia się:

1) do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy/wykonania usługi/otrzymania przedpłaty (zaliczki) na poczet usług lub dostaw zwolnionych z VAT - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym zaistniały ww. okoliczności;

2) nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dokonano dostawy/wykonano usługę/otrzymano przedpłatę (zaliczkę).

Jednocześnie, na mocy rozporządzenia z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485) wprowadzono uproszczenia w odniesieniu do faktur dotyczących większości dostaw/usług zwolnionych z VAT. Dokumenty te nie muszą bowiem zawierać wszystkich danych, jakie zawiera standardowa faktura.

Przykładowo, faktura dokumentująca sprzedaż usług finansowych/ubezpieczeniowych zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37-41 ustawy o VAT może nie zawierać m.in. zakresu wykonanych usług oraz ceny jednostkowej usługi, a dla uznania tej faktury za prawidłową wystarczające jest, gdy zawiera ona m.in. numer kolejny, datę wystawienia, dane sprzedawcy i nabywcy (nazwę, imiona i nazwiska), nazwę usługi oraz kwotę należności ogółem. Z kolei, faktura wystawiona przez podatnika zwolnionego podmiotowo powinna zawierać:
a) datę wystawienia,
b) numer kolejny,
c) imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
d) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
e) miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
f) cenę jednostkową towaru lub usługi,
g) kwotę należności ogółem.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Polecamy poradnik: VAT Podatki 2014 - komentarz do zmian

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE, CZYLI 500 ZŁ NA DZIECKO

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »