REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie pomocy publicznej - ulga inwestycyjna

Piotr Ciszewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy ulga inwestycyjna przyznawana na podstawie art. 13 ustawy o podatku rolnym jest pomocą w rolnictwie? Czy należy wydać podatnikowi zaświadczenie o uzyskanej pomocy? Jeśli tak, to czy należy w zaświadczeniu wykazać całą kwotę pomocy, jaką może wykorzystać podatnik? Jak i w jakim sprawozdaniu należy wykazywać ulgę inwestycyjną? Czy gmina może domagać się od Ministerstwa Finansów zwrotu utraconych dochodów z tytułu ustawowej ulgi inwestycyjnej?

Odpowiedź: Tak. Ulga inwestycyjna jest pomocą publiczną, ale w związku z jej udzieleniem nie wydaje się zaświadczenia o uzyskanej pomocy.

REKLAMA

REKLAMA

Uzasadnienie: Z pomocą publiczną mamy do czynienia wówczas, gdy organ administracji publicznej (np. wójt gminy) lub inny podmiot dysponujący środkami publicznymi dokona przysporzenia tych środków lub zrezygnuje z ich poboru na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą - w tym rolniczą działalność gospodarczą. Pomoc publiczna wystąpi, gdy przedsiębiorca, z tytułu owego przysporzenia lub zwolnienia z zapłaty ustawowych obciążeń, uzyska korzyść ekonomiczną oraz gdy będzie ona udzielona w sposób selektywny - naruszający zasady konkurencji. Ulgi i zwolnienia przyznawane wszystkim przedsiębiorcom nie stanowią pomocy publicznej, np. obniżenie ceny skupu żyta przyjmowanej do obliczania podatku rolnego na terenie danej gminy. Do pomocy publicznej nie zalicza się ulgi na budowę obiektów służących ochronie środowiska, jeżeli nie mają one żadnego związku z działalnością rolniczą prowadzoną przez rolnika w gospodarstwie rolnym.

Przyznanie ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym należy uznać za pomoc publiczną, pod warunkiem że będzie ona pomocą w działalności rolniczej producenta rolnego. Większość tytułów prawnych do ulgi inwestycyjnej zawartych w art. 13 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (dalej: ustawa o podatku rolnym) spełnia ten warunek.

Rodzaje pomocy publicznej w rolnictwie

REKLAMA

Pomoc publiczna w rolnictwie może być udzielana jako pomocde minimis bądź jako pomoc w ramach tzw. wyłączeń grupowych. Oba rodzaje pomocy nie podlegają notyfikacji do Komisji Europejskiej. O przyporządkowaniu danego przysporzenia (zwolnienia bądź ulgi) do danego rodzaju pomocy w zasadniczej mierze rozstrzyga to, w jakim celu się jej udziela.

Pomoc de minimis jest pomocą bez określonego celu. Udziela się jej do kwotowo określonej wysokości. W rolnictwie wynosi ona 7,5 tys. euro w ciągu 3 lat obrotowych. Wyłączenia grupowe natomiast stanowią rodzaj pomocy udzielanej na konkretne przeznaczenia, określone w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1857/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 70/2001 (dalej: rozporządzenie nr 1857/2006)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga inwestycyjna będzie niewątpliwie pomocą publiczną udzieloną w ramach wyłączeń grupowych, określoną w art. 4 „Inwestycje w gospodarstwach rolnych” rozporządzenia nr 1857/2006. Zaświadczenia o uzyskanej pomocy w takim przypadku nie wydaje się. Obowiązek wydania takiego zaświadczenia istnieje jedynie w odniesieniu do pomocy de minimis.

Przyznając ulgę inwestycyjną, należy też pamiętać o wypełnieniu polskich przepisów proceduralnych, dotyczących pomocy publicznej (art. 37-39 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej).

Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej podatnik wraz z wnioskiem o przyznanie ulgi powinien złożyć informację o otrzymanej pomocy publicznej na to przedsięwzięcie lub informację o nieotrzymaniu pomocy na formularzach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 20 marca 2007 r. w sprawie informacji o otrzymanej pomocy publicznej oraz informacji o nieotrzymaniu pomocy.

Wartością pomocy publicznej z tytułu ulgi inwestycyjnej jest kwota ulgi określona w decyzji przyznającej. Nie ma tu znaczenia, że w efekcie podatnik nie wykorzysta całej kwoty w ciągu 15 lat.

Sprawozdanie o pomocy publicznej

Ulgi inwestycyjne, jak i inne zwolnienia i ulgi, które stanowią pomoc publiczną w rolnictwie, udzielaną w ramach wyłączeń grupowych, należy wykazywać w sprawozdaniu rocznym przekazywanym Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi drogą elektroniczną - za pośrednictwem właściwych miejscowo regionalnych izb obrachunkowych - w terminie 90 dni od dnia zakończenia roku kalendarzowego, którego sprawozdanie dotyczy.

Przy wypełnianiu sprawozdań należy posługiwać się drukiem aktualnych formularzy zawartych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.minrol.gov.pl). Wzory sprawozdań i zasady ich wypełniania określa rozporządzenie Rady Ministrów z 29 września 2008 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacji o nieudzieleniu pomocy.

Rekompensata utraconych dochodów

Do 2004 r. gminy mogły otrzymać część rekompensującą subwencji ogólnej, składającą się m.in. z kwoty rekompensującej dochody utracone bezpośrednio z tytułu ustawowych ulg i zwolnień określonych w ustawach o: podatku rolnym, podatku leśnym z 30 października 2002 r., podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r.

Obecnie brak przepisów uprawniających gminę do ubiegania się od MF zwrotu utraconych dochodów z tytułu ulg inwestycyjnych. Kwot ulg inwestycyjnych nie wykazuje się też w skutkach udzielonych ulg sprawozdania Rb-27S, dotyczącego dochodów gmin.

ZAPAMIĘTAJ!

O fakcie przyznania pomocy, a ściślej zakwalifikowania ulgi inwestycyjnej do pomocy publicznej w ramach wyłączeń grupowych, oraz o określeniu kwoty pomocy należy podatnika poinformować w decyzji przyznającej ulgę inwestycyjną.

Piotr Ciszewski

Podstawy prawne:

• Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 585)

• Ustawa z 30 października 2002 r. o podatku leśnym (Dz.U. nr 200, poz. 1682; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 116, poz. 730)

• Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844; ost.zm. M.P. z 2008 r. nr 78, poz. 692)

• Ustawa z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 136, poz. 969; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1655)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 20 marca 2007 r. w sprawie informacji o otrzymanej pomocy publicznej oraz informacji o nieotrzymaniu pomocy (Dz.U. nr 61, poz. 413)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 września 2008 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacji o nieudzieleniu pomocy (Dz.U. nr 174, poz. 1081)

• Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1857/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z wytwarzaniem produktów rolnych oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 70/2001 (Dz.Urz. UE L 358 z 16 grudnia 2006 r.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA