REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dotacji 2014

Matarewicz Jacek
Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 r./ Fot. Fotolia
Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 r./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 roku zasadniczo nie uległo zmianie. Obowiązek podatkowy wciąż powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze mającymi wpływ na cenę sprzedawanych towarów i usług.

Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 r.

Do końca 2013 r. obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji powstawał z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika (art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”). Jednocześnie, opodatkowanie VAT dotyczyło wyłącznie tych form dofinansowania (m.in. dotacji), które miały wpływ na cenę (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.). Jednocześnie, dotacja pozostająca jedynie rodzajem wsparcia finansowego udzielanego w ramach grupy powiązanych kapitałowo podmiotów (dotacja podmiotowa), nawet jeżeli nie była pożyczką (bezzwrotny charakter), wcale nie musiała podlegać opodatkowaniu VAT. Warunkiem obciążenia takiej „dopłaty” było jej bezpośrednie przełożenie na cenę sprzedawanych przez podatnika towarów/usług, a więc musiała ona mieć charakter przedmiotowy (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 lipca 2013 r., sygn. IPTPP1/443-333/13-4/MG). Problem VAT od dotacji dotyczył więc m.in. aptek otrzymujących refundacje leków, przewoźników koleją otrzymujących dotacje na ulgi w cenach biletów, czy instytucji kultury otrzymujących dotacje mające wpłynąć na obniżenie cen biletów wstępu. Tym samym, stawka VAT dla dotacji odpowiadała stawce właściwej dla towaru/usługi, na której cenę ta dotacja wpłynęła (por. prawomocny wyrok WSA w Warszawie z 23 marca 2007 r., sygn. III SA/Wa 116/07; źródło: www.nsa.gov.pl). Warto również pamiętać, że otrzymana dotacja była kwotą brutto, a więc podatek w niej zawarty należało wyliczać metodą „w stu”.

REKLAMA

Zobacz również: Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r

Powyższe zasady zasadniczo nie uległy zmianie. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy wciąż powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze mającymi wpływ na cenę sprzedawanych towarów i usług (art. 19a ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.). Wciąż najważniejszym momentem dla rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu dotacji pozostaje jej wpływ na konto, co oznacza, że np. dotacja płatna w ratach lub częściowo w formie zaliczek będzie rodziła obowiązek podatkowy na zasadzie kasowej, tj. w dacie otrzymania części dotacji – w odniesieniu do otrzymanej części (art. 19a ust. 6 i 8 ustawy o VAT).

Przykład:

Przewoźnik kolejowy otrzymuje dotację przedmiotową z budżetu państwa do krajowych przewozów pasażerskich, wyrównująca utracone przychody z tytułu honorowania ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów dla studentów poniżej 26 roku życia. Przewoźnik otrzymał dotację w dniu 10 stycznia 2014 r. Obowiązek podatkowy w VAT powstał w dacie otrzymania tej dotacji, tj. 10 stycznia 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecne brzmienie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT potwierdza, że dotacja jest włączana do podstawy opodatkowania towaru/usługi, na którego cenę wywiera bezpośredni wpływ.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA