REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki w związku z eksportem a VAT od 1 stycznia 2014 r.

Matarewicz Jacek
VAT 2014 - zaliczki w eksporcie./ Fot. Fotolia
VAT 2014 - zaliczki w eksporcie./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu eksportu towarów, podobnie jak przed 1 stycznia 2014 r., powstaje na zasadach ogólnych. W związku ze zmianą zasad ogólnych, zwłaszcza wobec braku możliwości odroczenia momentu powstania obowiązku podatkowego przez wystawienie faktury (obowiązku jej wystawienia), zmieniają się zasady powstawania obowiązku podatkowego w eksporcie. Obecnie więc, dokonanie dostawy towaru rodzi obowiązek podatkowy w eksporcie towarów.

Dość istotnie zmienia się również szczególne unormowanie dotyczące przedpłat na poczet eksportowanego towaru. Do końca 2013 r., taka przedpłata w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”) rodziła obowiązek podatkowy w VAT w dacie jej otrzymania, ale pod warunkiem, że wywóz nastąpił w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania należności. Późniejszy wywóz wpływał na obowiązek korekty VAT „zerującej” wcześniej wykazaną zaliczkę eksportową (nie powstawał obowiązek podatkowy w VAT; por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 grudnia 2012 r., sygn. IPPP3/443-1032/12-2/LK). Dla zastosowania stawki 0% do zaliczki eksportowej nie obowiązywały szczególne warunki, co oznacza, że dopiero brak dokumentów potwierdzających wywóz towarów po 6 miesiącach od otrzymania zaliczki, mimo dokonania eksportu w tym terminie, rodził implikacje podatkowe po stronie dostawcy/eksportera (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 kwietnia 2012 r., IBPP2/443-91/12/BW).

REKLAMA

Zobacz również: Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.

Obecnie, jeżeli podatnik (np. spółka komunalna dokonująca eksportu towaru do Rosji) otrzymuje całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający wywóz (np. zbiorczy dokument IE599 otrzymany od firmy kurierskiej eksportującej wyroby w imieniu podatnika). Powyższe dwa warunki (dokonanie wywozu oraz dysponowanie dokumentem potwierdzającym wywóz) stosowania stawki 0 % do zaliczki stosuje się łącznie, co oznacza, że nawet jeżeli wywóz będzie miał miejsce w terminie 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał zaliczkę, a dokument potwierdzający wywóz nabędzie później, to obowiązany jest on dokonać korekty rozliczenia zaliczki.

Przykład nr 1:

Gminna spółka komunalna w dniu 10 lutego 2014 r. sprzeda maszynę do kontrahenta z Rosji. Zgodnie z warunkami umowy, polska spółka obowiązana jest zapewnić dostawę maszyny do Rosji. Eksportu dokonuje firma spedycyjna. Płatność za maszynę rozłożona została na 2x 50% transze, z której 1-szą w formie zaliczki Spółka otrzyma 28 stycznia 2014 r., a 2-gą już po dokonaniu eksportu 1 marca 2014 r. W deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 r. Spółka ujmie zaliczkę jako eksport wg stawki 0%. Spółka otrzyma jednak dokument potwierdzający wywóz towaru dopiero w maju 2014 r. W tym przypadku, spółka obowiązana jest skorygować deklarację za styczeń rozliczając zaliczkę ze stawką krajową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Opodatkowanie dotacji 2014

Do zaliczek eksportowych odpowiednio stosuje się art. 41 ust. 7, 9 i 11 ustawy o VAT, co oznacza, że otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż upływ złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy następujący po okresie rozliczeniowym, w którym dokonał eksportu, upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Przykład nr 2:

W przykładzie nr 1 spółka komunalna może w deklaracji VAT za miesiąc maj 2014 r. składanej do 25 czerwca skorygować podatek należny in minus odnosząc się zarówno do skorygowanego wcześniej VAT za styczeń (zaliczka eksportowa), jak i wykazanego VAT od pozostałej części zapłaty ujętej w deklaracji za kwiecień 2014 r. (art. 41 ust. 7 ustawy o VAT).

Szczególne zasady będą dotyczyły towarów, których wywóz w późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji danego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Przykład nr 3:

Spółka dokonuje eksportu specjalistycznego urządzenia (maszyny produkcyjnej), którego użyteczność dla kontrahenta jest uzależniona od wybudowania określonych elementów produkcyjnych, co będzie możliwe dopiero po przekazaniu określonych informacji branżowych przez kontrahenta. Spółka otrzymała zaliczkę w styczniu 2014 r. Strony w umowie określiły, że dostawa urządzenia nastąpi po wykonaniu specjalistycznych prac, które zostaną ukończone do 30.06.2014 r. Wywóz maszyny nastąpi dopiero w czerwcu 2014 r., po ukończeniu ww. prac. Z analizowanego przykładu wynika, że choć wywóz maszyny nastąpi po okresie dwóch miesięcy po otrzymaniu zaliczki i tak w stosunku do niej można zastosować 0% stawkę podatku. Jest to spowodowane specyfiką zamówionego towaru i wiąże się z koniecznością uruchomienia dodatkowych elementów produkcyjnych.

Zobacz również: Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r.

Polecamy poradnik: PDF - VAT Podatki 2014 - komentarz do zmian

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA