REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie garaży w 2016 r.

Opodatkowanie garaży w 2016 r. /fot. Fotolia
Opodatkowanie garaży w 2016 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być, oprócz budynków mieszkalnych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, również garaże. Ich charakter jako budynków lub nawet jako lokali (pomieszczeń) w budynkach bezpośrednio wpływa na zastosowanie konkretnej stawki podatkowej.

Garaż wolno stojący

REKLAMA

Wątpliwości organów podatkowych nie powinny budzić sytuacje, w których garaż stanowi odrębny budynek (tzw. garaż wolno stojący) niż np. budynek mieszkalny należący do tego samego właściciela. Wówczas garaż jako budynek (nieruchomość) przeznaczony do używania w innym niż mieszkalny charakterze powinien być opodatkowany przy zastosowaniu stawki przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) dla budynków pozostałych, która na 2016 rok wynosi maksymalnie 7,68 zł/1 m2. Dla porównania, stawka maksymalna podatku od nieruchomości dla budynku mieszkalnego na ten rok została określona na poziomie 0,75 zł/1 m2. Jak łatwo zauważyć, jest więc 10-krotnie mniejsza, co w głównej mierze może stanowić powód sporów na linii organy podatkowe–podatnicy w przedmiocie ustalenia wiążącego charakteru użytkowego danej nieruchomości.

REKLAMA

Jak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z 4 sierpnia 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 368/11), „lokale o innym przeznaczeniu niż mieszkalne (garaże), co do zasady, powinny być opodatkowane według stawki przewidzianej dla budynków pozostałych (ich części)”. Analogiczne stanowisko zajął WSA w Warszawie w wyroku z 7 lipca 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 214/11).

Zobacz serwis: Finanse

Wyjątkiem od zastosowania stawki przewidzianej dla budynków pozostałych jest sytuacja, w której ,,wolno stojący garaż” znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy i np. służy do przetrzymywania pojazdu związanego z wykonywaniem tej działalności lub sam w sobie jest miejscem, gdzie taka działalność jest prowadzona.

Wówczas opodatkowanie takiego garażu jako nieruchomości znajdującej się w posiadaniu przedsiębiorcy powinno nastąpić przy użyciu stawki przewidzianej w art. 5 ust.1 pkt 2 lit. b u.p.o.l. dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Garaż w budynku mieszkalnym

REKLAMA

Równie klarowna jest sytuacja, w której garaż jest częścią budynku mieszkalnego (stanowi jedno z jego pomieszczeń), niezależnie od kondygnacji, na której się znajduje. Skoro przedmiotem podatku od nieruchomości jest budynek mieszkalny, a podstawę jego opodatkowania stanowi powierzchnia użytkowa wszystkich jego kondygnacji, to w takiej sytuacji podatek od nieruchomości za ten budynek (w tym pomieszczenie stanowiące garaż) powinien zostać naliczony według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych.

Potwierdził to NSA w wyroku z 12 października 2011 r. (sygn. akt II FSK 335/11), w którym stwierdził, że „garaż stanowiący część budynku mieszkalnego podlega, jako ta część, opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy z 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (...), z zastosowaniem stawki podatkowej przewidzianej dla części budynku mieszkalnego, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych”.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Opodatkowanie garaży

W artykule omówiono kwestię opodatkowania garaży stanowiących odrębne lokale oraz garaży będących lokalami przynależnymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA