REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego /fot. Fotolia
Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakończył się drugi tegoroczny nabór wniosków producentów rolnych o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Procedura rozpatrywania tych wniosków wciąż rodzi w gminach problemy.

REKLAMA

Minęło 10 lat od wejścia w życie ustawy z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (dalej: u.z.p.a.), dzięki której producenci rolni posiadający gospodarstwa mogą uzyskać zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego nabywanego w celu prowadzenia tych gospodarstw. Oczywiście tryb uzyskania zwrotu został obwarowany kilkoma warunkami, które producent rolny musi spełnić. Oprócz wymogu posiadania gospodarstwa rolnego, to m.in. również dokonanie zakupu oleju napędowego w ściśle określonym czasie przed miesiącem, w którym do siedziby organu wpłynie wniosek.

REKLAMA

Ustawodawca umożliwił producentom rolnym składanie wniosków w danym roku w dwóch terminach, do 28(29) lutego oraz 1 do 31 sierpnia (art. 6 ust. 1 u.z.p.a.). Limit zwrotu obliczany dla producenta rolnego na dany rok obowiązuje tylko w tym roku, na który został obliczony/ustalony i nie ma prawnego wymogu do tego, żeby został on wykorzystany w dwóch częściach. Producent rolny może cały roczny limit wykorzystać na podstawie wniosku złożonego np. w lutym i jeśli tak zrobi, to nie będzie miał prawa do złożenia w tym roku kolejnego wniosku w sierpniu. Może również nie składać wniosku w lutym i w całości wykorzystać go na podstawie wniosku złożonego w drugim okresie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeżeli producent rolny nie wykorzysta w całości kwoty rocznego limitu w danym roku to kwota niewykorzystana ,,przepada”, tj. producent rolny nie będzie mógł się ubiegać o jej zwrot w następnym roku.

Rozpatrzenie wniosku o zwrot

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O zwrocie podatku decyduje na wniosek producenta rolnego wójt, burmistrz lub prezydent miasta (dalej: wójt) właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów rolnych w drodze decyzji administracyjnej (art. 5 ust. 1 u.z.p.a.). Decyzja musi być poprzedzona rozpatrzeniem wniosku. W przypadku zwrotu podatku akcyzowego w zakresie nieuregulowanym w u.z.p.a. zastosowanie znajduje ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), co oznacza, że do weryfikacji tych wniosków nie znajduje zastosowania ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

W pierwszej kolejności wójt powinien ustalić, czy producent rolny złożył wniosek na odpowiednim formularzu. Następnie musi zbadać kompletność wniosku. W poszczególnych częściach wniosku producent rolny wskazuje (oprócz roku i miesiąca):

1) miejsce składania wniosku – organ wykonawczy danej gminy (miasta), do którego składa wniosek,

2) dane identyfikacyjne wnioskodawcy – to nic innego, jak informacje pozwalające organowi na identyfikację producenta rolnego, takie jak: nazwa/dane osobowe oraz, w zależności od formy organizacyjno-prawnej producenta rolnego, numery, takie jak NIP, PESEL lub KRS,

3) miejsce zamieszkania/siedziba i adres,

4) powierzchnię użytków rolnych, które posiada lub współposiada według stanu na 1 lutego danego roku na terenie gminy, w której urzędzie składa wniosek,

5) informacja o załącznikach – w tym miejscu producent rolny wskazuje liczba załączonych do wniosku faktur VAT jako dowodów zakupu oleju napędowego,

6) forma zwrotu – tj. przelew na rachunek bankowy wskazany w części VII wniosku lub wypłata w gotówce w kasie urzędu lub w placówce bankowej prowadzącej bankową obsługę gminy,

7) zgoda współposiadacza na wypłatę zwrotu podatku – poprzez wskazanie w treści wniosku jego imienia i nazwiska, daty oraz własnoręcznego podpisu,

8) oświadczenia – w tym miejscu producent rolny poprzez wskazanie daty i złożenie czytelnego podpisu wskazuje, że zna określone ustawowo zasady zwrotu podatku akcyzowego oraz jest świadomy ewentualnej odpowiedzialności karnej za podanie we wniosku nieprawdziwych danych,

9) uwagi organu – to bardzo istotna część wniosku, w której organ po jego weryfikacji powinien zamieścić odpowiednią adnotację.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak zweryfikować wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego

W publikacji zawarto wskazówki dotyczące analizy wniosku o zwrot.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA