| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Jak dokumentować pobyt w izbie wytrzeźwień po centralizacji VAT

Jak dokumentować pobyt w izbie wytrzeźwień po centralizacji VAT

Izba wytrzeźwień jest jednostką budżetową gminy. Obecnie pobyt w izbie nie jest objęty ustawą o VAT. Wystawiamy rachunki za pobyt z własną pieczątką. Jak należy dokumentować pobyt po 1 stycznia 2017 r. – bez zmian czy z pieczątką gminy? Rachunkiem czy fakturą? Czy po 1 stycznia 2017 r. nadal nie będziemy mieć obowiązku stosowania kasy rejestrującej?

W zakresie dokumentowania pobytu osób w izbie wytrzeźwień centralizacja rozliczeń VAT nie wywoła żadnych skutków. W szczególności nadal jednostka będzie uprawniona do dokumentowania pobytu na dotychczasowych zasadach. Pobyt w izbie nie będzie musiał być ewidencjonowany za pomocą kas rejestrujących. Obowiązkowo ewidencjonowane są wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Przejście na scentralizowany model rozliczania VAT spowoduje, że część czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe przestanie podlegać opodatkowaniu VAT. Dotyczy to tych czynności, które od dnia centralizacji będą dokonywane „wewnątrz” tej samej jednostki samorządu terytorialnego, rozumianej jako jeden podatnik VAT. Chodzi np. o czynności dokonywane między jednostkami budżetowymi utworzonymi przez tę samą gminę, czy czynności między jednostkami budżetowymi gminy a gminą.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Centralizacja rozliczeń VAT nie spowoduje natomiast rozszerzenia opodatkowania VAT. Nie spowoduje więc, że jakiekolwiek czynności, które dotychczas nie podlegały opodatkowaniu VAT, zaczną mu podlegać. Dotyczy to m.in. czynności wykonywanych przez jednostki będące izbami wytrzeźwień.

Skoro dotychczas pobyt w takich jednostkach nie podlegał opodatkowaniu VAT ze względu na brzmienie art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), to będzie tak nadal po centralizacji rozliczeń VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak dokumentować pobyt w izbie wytrzeźwień po centralizacji VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE, CZYLI 500 ZŁ NA DZIECKO

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »