REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?/ fot. Fotolia
Silos budowlą czy budynkiem magazynowym?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości ocena obiektu budowlanego pod kątem jego kwalifikacji do wskazanego w ustawie przedmiotu opodatkowania, powinna uwzględniać jego elementy funkcjonalne, w tym jego przeznaczenie, wyposażenie oraz sposób i możliwość wykorzystania tego obiektu jako całości.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Powyższa teza sformułowana została przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie, w której okolicznością sporną pozostawała kwalifikacja silosu na cukier jako budynku w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (II FSK 2767/16). Podatnik zwrócił się do organu z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości, której powstanie wiązało się z pierwotnie błędnie zadeklarowanym zobowiązaniem od budowli (silos na cukier). Podatnik w uzasadnieniu złożonego wniosku podniósł, że posiadany przez niego silos jest trwale związany z gruntem, jest wydzielony z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych oraz posiada fundament i dach, w związku z czym winien zostać uznany za budynek, a nie budowlę.

W toku postepowania dowodowego organy ustaliły, że oceniany obiekt budowlany tworzy całość z infrastrukturą towarzyszącą, składającą się z urządzeń transportowych i instalacji technicznych, tj. oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji/odpylania, instalacji wodnej i kanalizacyjnej, sprężonego powietrza, p.poż., automatyki i opomiarowania. Ponadto silos jest połączony z istniejącymi budynkami produkcyjno-magazynowymi przez most przenośników taśmowych, w miejscu krzyżowania się których, usytuowane są wieże przesypowe. Przy ścianie silosu znajduje się wieża przenośnika kubełkowego i wieża klatki schodowej. Do silosu i wieży klatki schodowej przylega dwukondygnacyjny budynek obsługi silosu. Pierwsza kondygnacja owego budynku przeznaczona jest do instalacji urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych wraz z filtrami, druga do instalacji wewnętrznej rozdzielni elektrycznej i urządzeń pomiarowych. W stosunku do podnoszonej przez podatnika trwałości związania silosu z gruntem organy ustaliły, że jest on posadowiony na fundamencie w postaci płyty żelbetowej, wspartej dodatkowo na 78 palach. Płaszcz silosu stoi na blasze krawędzi dna opartej i zakotwionej bezpośrednio w płycie fundamentowej, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru. W stosunku natomiast do ścian, określanych przez podatnika jako przegrody budowlane, organy ustaliły, że mają one konstrukcję stalową o płaszczu spawanym z gładkich blach stalowych i dachu w postaci kopuły z zewnętrznymi płatwiami.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

REKLAMA

Wskazane powyżej okoliczności stanu faktycznego stanowiły zasadniczy aspekt rozstrzygnięcia wydanego przez NSA. Sąd zaakceptował pogląd, zgodnie z którym przy dokonywaniu klasyfikacji omawianego rodzaju obiektów budowlanych należy zawsze mieć na uwadze elementy funkcjonalne. W tym zakresie NSA podniósł, że sporny obiekt nie może być zakwalifikowany jako budynek magazynowy, gdyż funkcjonalnie stanowi składnik pewnej całości, którą należy postrzegać jako system technologicznego przekazywania/przemieszczania cukru. Całość ta obejmuje, oprócz wyposażonego w odpowiednie konstrukcje i urządzenia silosu, również przekaźniki taśmowe oraz połączone z silosem mostami przekaźników, budynki produkcyjno-magazynowe. Oprócz całości funkcjonalnej NSA dostrzegł w stanie faktycznym przesłanki całości technicznej, co skłoniło go do zajęcia stanowiska, zgodnie z którym wyodrębnienie z obiektu budowlanego stanowiącego całość, silosu byłoby wyodrębnieniem sztucznym, gdyż dokonanym wyłącznie dla celów podatkowych. Taki zabieg natomiast w ocenie NSA byłby całkowicie nieuzasadniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Argumentacja zawarta w komentowanym wyroku, jawi się jako istotna z punktu widzenia rozstrzygania wątpliwości dotyczących kwalifikowania jakichkolwiek obiektów budowlanych odpowiednio do kategorii budynku bądź budowli. NSA wyraźnie zaakceptował pogląd, zgodnie z którym okoliczność, że obiekt budowlany zawiera wszystkie elementy charakteryzujące budynek w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie oznacza, że należy go do tej kategorii zakwalifikować. Przy ocenie kwalifikacji tego rodzaju obiektów należy mieć bowiem na uwadze również ich przeznaczenie oraz możliwość ich wykorzystania jako całości.

Paweł Grzybowski

prawnik, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA