| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

PROBLEM: Czy organ władzy państwowej może ustalać opłatę za udostępnienie informacji publicznej w dowolnej wysokości? Czy od usługi odpłatnego udostępniania informacji publicznej należny jest VAT?

ODPOWIEDŹ: Nie, ustalona przez organ wysokość opłaty za udostępnienie informacji publicznej nie może być dowolna. Musi ona uwzględniać koszty rzeczywiste, poniesione w celu przygotowania tej informacji.

UZASADNIENIE: Prawo dostępu do informacji o sprawach publicznych przysługuje każdemu obywatelowi (art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej; dalej: uodip).

Obowiązek udostępniania informacji publicznej mają władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej, organy samorządów gospodarczych i zawodowych, podmioty reprezentujące osoby prawne samorządu terytorialnego (art. 4 ust. 1 uodip).

Dostęp do informacji publicznej, co do zasady, jest bezpłatny. Jeśli jednak informacja ma być udostępniana na wniosek, a podmiot obowiązany do jej udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze sposobem jej udostępnienia lub koniecznością przekształcenia wówczas może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom. W ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku udostępniający informację musi powiadomić zainteresowanego o wysokości tej opłaty (art. 15 ust. 1 i 2 uodip).

Zatem ustalenie opłaty za udostępnienie informacji publicznej nie jest obowiązkowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

W artykule wyjaśniono również czy od usługi odpłatnego udostępniania informacji publicznej należny jest VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK