| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

PROBLEM: Czy organ władzy państwowej może ustalać opłatę za udostępnienie informacji publicznej w dowolnej wysokości? Czy od usługi odpłatnego udostępniania informacji publicznej należny jest VAT?

ODPOWIEDŹ: Nie, ustalona przez organ wysokość opłaty za udostępnienie informacji publicznej nie może być dowolna. Musi ona uwzględniać koszty rzeczywiste, poniesione w celu przygotowania tej informacji.

UZASADNIENIE: Prawo dostępu do informacji o sprawach publicznych przysługuje każdemu obywatelowi (art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej; dalej: uodip).

Obowiązek udostępniania informacji publicznej mają władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej, organy samorządów gospodarczych i zawodowych, podmioty reprezentujące osoby prawne samorządu terytorialnego (art. 4 ust. 1 uodip).

Dostęp do informacji publicznej, co do zasady, jest bezpłatny. Jeśli jednak informacja ma być udostępniana na wniosek, a podmiot obowiązany do jej udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze sposobem jej udostępnienia lub koniecznością przekształcenia wówczas może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom. W ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku udostępniający informację musi powiadomić zainteresowanego o wysokości tej opłaty (art. 15 ust. 1 i 2 uodip).

Zatem ustalenie opłaty za udostępnienie informacji publicznej nie jest obowiązkowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

W artykule wyjaśniono również czy od usługi odpłatnego udostępniania informacji publicznej należny jest VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK