| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > W jaki sposób przekazać dotację dla przedszkola specjalnego

W jaki sposób przekazać dotację dla przedszkola specjalnego

Niepubliczne przedszkole specjalne nie zgłosiło do gminy dziecka posiadającego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Jak prawidłowo udzielić dotacji dla tego przedszkola?

Stan faktyczny

Dziecko urodzone 13 marca 2014 r. uzyskało opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w poradni psychologiczno-pedagogicznej w dniu 16 października 2014 r. Niepubliczne przedszkole specjalne (dalej: NPS) nie wypełniło obowiązku wynikającego z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty i nie zgłosiło do gminy tego dziecka. W związku z tym nie zostało ono ujęte w sprawozdaniu SIO (w celu otrzymania subwencji oświatowej na 2015 r.). Rodzic tego dziecka wystąpił do gminy o udzielenie dotacji dla NPS. Jak ma postąpić gmina i na jakim przepisie może się oprzeć, aby udzielić tej dotacji?

Odpowiedź

Podstawą organizowania zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dla dziecka jest uzyskanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wydanej przez zespół orzekający działający w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju mogą być również prowadzone w przedszkolu niepublicznym. Na dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju ucznia przysługuje dotacja z budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Otrzymanie dotacji jest jednak obwarowane pewnymi warunkami. Niepubliczne przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe oraz ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: u.s.o.), a także niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które, zgodnie z art. 71b ust. 2a u.s.o., prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację z budżetu odpowiednio gminy lub powiatu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST.

Dotacja może być udzielona, jeżeli osoba prowadząca przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę, ośrodek lub poradnię poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

Podanie planowanej liczby dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, jest koniecznym i w zasadzie jedynym warunkiem, którego spełnienie uprawnia placówkę prowadzącą zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka do otrzymania dotacji. Jeżeli więc osoba prowadząca nie zgłosi planowanej liczby uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka do dnia 30 września – dotacja w kolejnym roku budżetowym nie przysługuje.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »