| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

Na konto jednostki nadrzędnej przekazano dochód z tytułu odsetek bankowych w kwocie wyższej niż rzeczywiście osiągnięty. Odsetki na koniec miesiąca wyniosły 25,40 zł, a przelano 25,70 zł. Kwotę 25,40 wykazano w sprawozdaniu za ubiegły miesiąc. Jak naprawić ten błąd?

Ewidencja księgowa powinna być zgodna z zapisami konta 130 „Rachunek bieżący jednostki”, w związku z tym należy zwrócić się pisemnie do jednostki z prośbą o zwrot nadpłaconej kwoty.

Zobacz również: Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Wpływy uzyskane przez jednostkę budżetową z tytułu naliczenia przez bank odsetek od środków finansowych stanowią źródło dochodów własnych jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa). Podlegają one zarachowaniu do dochodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym, każdy dochód uzyskany przez jednostkę budżetową powinien być odprowadzany do budżetu jednostki nadrzędnej.

Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego – art. 11 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

W artykule zamieszczono przykładowe schematy ewidencji księgowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK