REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strony miały interes prawny wnosząc odwołanie

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Zatwierdzenie wyników konkursu stanowi czynność organizatora konkursu, wobec której mogą być stosowane środki ochrony prawnej

 

REKLAMA

 

ORZECZENIE

Zamawiający zorganizował konkurs na koncepcję systemu informatycznego. Nagrodą było zaproszenie do udziału w postępowaniu na budowę oraz wdrożenie systemu w trybie z wolnej ręki. Po wyborze zwycięzcy dwaj uczestnicy wnieśli protesty. Jeden oprotestował uniemożliwienie mu wykonania fotokopii złożonych prac, drugi zarzucał przyznanie mu niewłaściwej liczby punktów. Zamawiający oddalił protesty, więc firmy odwołały się do prezesa UZP.

REKLAMA

Zespół arbitrów unieważnił postępowanie z powodu wady uniemożliwiającej zawarcie ważnej umowy. Wskazał, że regulamin konkursu był nieprecyzyjny, a przedmiot konkursu nie był tożsamy z nagrodą. Zakres konkursu określa art. 110 prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - dalej p.z.p.) i dotyczy dzieła niematerialnego, natomiast dostawa sprzętu - przedmiotów materialnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rozstrzygnięcie skargi wnieśli zamawiający i prezes UZP. Zamawiający wskazał, że przepis, na którym oparli się arbitrzy unieważniając postępowanie (art. 191 ust. 3 p.z.p.), dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia, a nie konkursu. Natomiast prezes UZP zarzucił arbitrom naruszenie art. 179 ust. 1b p.z.p., z którego wynika, że środki ochrony nie przysługują wobec rozstrzygnięcia sądu konkursowego w zakresie oceny prac konkursowych oraz wyboru najlepszych prac. Wskazywał, że skargi wniosły podmioty, które nie miały interesu prawnego w uzyskaniu zamówienia (art. 179 ust. 1 p.z.p.).

REKLAMA

Sąd Okręgowy uznał skargi za zasadne i zmienił orzeczenie w ten sposób, że oddalił odwołania. Wskazał, że brak możliwości wnoszenia odwołań wobec rozstrzygnięć sądu konkursowego nie wyłącza prawa ich wnoszenia na czynności kierownika organizatora konkursu, bo to on sprawuje nadzór nad sądem konkursowym. Zatwierdzenie wyników stanowi czynność organizatora konkursu, wobec której mogą być stosowane środki ochrony prawnej. Sąd za nietrafny uznał zarzut zaniechania odrzucenia odwołań wobec niewykazania interesu prawnego (naruszenia przez arbitrów art. 179 ust. 1 p.z.p.). Nie można braku interesu prawnego upatrywać jedynie w tym, że odwołania zmierzały do obejścia zakazu wnoszenia odwołań na rozstrzygnięcia sądu konkursowego.

Sąd wskazał, że unieważnienie konkursu z powodu wady uniemożliwiającej zawarcie umowy jest możliwe w przypadku konkursów, w których nagrodą jest zaproszenie do postępowania o udzielenie zamówienia. Tylko wtedy może wystąpić okoliczność uniemożliwiająca zawarcie umowy. Wadą uniemożliwiającą jej zawarcie jest niemożność wyboru najkorzystniejszej oferty. Stwierdzenie arbitrów, że postanowienia regulaminu były nieprecyzyjne nie może być podstawą uznania, że w przyszłości nie będzie możliwe zawarcie umowy. Podobnie niezasadny był zarzut niezgodność przedmiotu konkursu z przedmiotem nagrody przewidzianej w konkursie.

Sąd Okręgowy w Warszawie, sygn. akt V Ca 149/07

SPECJALNY SPOSÓB UDZIELANIA ZAMÓWIENIA

Co to jest konkurs

Konkurs jest przyrzeczeniem publicznym, w którym przez publiczne ogłoszenie zamawiający przyrzeka nagrodę za wykonanie i przeniesienie prawa do wybranej przez sąd konkursowy pracy konkursowej.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA