REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żądanie przedłożenia dokumentów nieuwzględnionych w specyfikacji

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
dokumenty
dokumenty
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zamawiający może domagać się od wykonawcy udzielenia informacji, których nie przewidział w SIWZ? Czy oferta na skutek braku odpowiedzi na wezwanie zamawiającego może zostać odrzucona?

Wiadomym jest, iż zamawiający może w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia określić wymogi jakie musi spełnić wykonawca, aby móc wziąć udział w postępowaniu. Wymogi te muszą być tak ustalone, aby były one uzasadnione ze względu na potrzeby zamawiającego, który musi dbać o to, aby przedmiot zamówienia był prawidłowo realizowany. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, w których określony wykonawca w swojej ofercie udowodnił spełnienie wszystkich wymogów określonych SIWZ, zaś pomimo tego, zamawiający, żąda od niego przedłożenia dodatkowych dokumentów lub informacji, które nie są wskazane w SIWZ. W takim przypadku wykonawca ten ma duży kłopot, gdyż powstaje wątpliwość, czy powinien się ustosunkować do tego żądania, czy też nie. Ryzykując, że jego oferta na skutek braku odpowiedzi na wezwanie zamawiającego może zostać odrzucona.

REKLAMA

Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku  z dnia 4 marca 2015 r., sygn. akt:  KIO 327/15 stwierdziła, iż: „żądanie uzupełnienia informacji o działalności agencji zatrudnienia za 2014 r. wyłącznie od odwołującego, wobec braku takiego wymogu w specyfikacji, stanowi naruszenie podstawowych zasad postępowania o udzielenie zamówienia publicznego określonych w art. 7 ust. 1 p.z.p.”

Zasada opisana w cytowany wyżej orzeczeniu polega na równym traktowaniu wszystkich wykonawców. Zatem skoro zamawiający w SIWZ nie przewidział, że wszyscy wykonawcy, aby wziąć udział w postępowaniu, muszę spełnić określony wymóg, to zamawiający nie może żądać udowodnienia spełnienia tego konkretnego wymogu tylko od jednego wykonawcy. W związku z czym wykonawca, od którego zażądano udowodnienia spełnienia dodatkowego wymogu, chcąc zachować się zgodnie z przepisami, winien nie odpowiadać na to wezwanie. Rozwiązanie to w mojej ocenie ma wyłącznie charakter teoretyczny, gdyż w praktyce, jeżeli zamawiający zażądałby od wykonawcy udowodnienia spełnienia dodatkowego wymogu, zaś spełnienie tego wymogu nie byłoby dla wykonawcy uciążliwe, to powinien to zrobić. Pamiętać należy, iż skoro zamawiający nie wie, że nie może domagać się od wykonawcy udowodnienia spełnienia wymogów nieprzewidzianych w SIWZ, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tym bardziej zamawiający nie wie, że nie może odrzucić oferty wykonawcy, który nie spełnił tego dodatkowego wymogu. W wyniku czego najprawdopodobniej zamawiający takiemu wykonawcy odrzuci ofertę, na skutek braku udowodnienia spełnienia tego dodatkowego wymogu. Natomiast wykonawca ten będzie musiał dochodzić swoich racji składając odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Co też łączy się dla takiego wykonawcy z poniesieniem kosztów podstępowania, zaś sama opłata od takiego odwołania jest bardzo duża. Dodatkowo wykonawca traci czas na samo postępowanie odwoławcze. W związku z czym w mojej ocenie w postępowaniu o udzielenie zamówienia, czasami lepiej  wykonać pewien bezprawny wymóg określony przez zamawiającego, niż prowadzić długotrwałe postępowanie odwoławcze, które ostatecznie najprawdopodobniej okaże się korzystne dla wykonawcy. Powstaje jednak wtedy wątpliwość, czy po zakończeniu tego postępowania odwoławczego, wykonawca będzie jeszcze zainteresowany realizacją tego zamówienia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA