| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Wyjaśnienia wykonawcy - skutki prawne

Wyjaśnienia wykonawcy - skutki prawne

Jakie skutki prawne wywołują wyjaśnienia wykonawcy? Czy wyjaśnienia stanowią część oferty?

Jakie skutki prawne wywołują wyjaśnienia wykonawcy?

Pomimo tego, iż tak postawione pytanie, może budzić pewne zdziwienie, gdyż skutki prawne wyjaśnień wykonawcy złożonych w toku postępowania przetargowego nie powinny budzić żadnych wątpliwości prawnych, to jednak niestety się zdarzają. Przecież skoro za pomocą wyjaśnień wykonawca uzupełnia czy też doprecyzowuje swoją ofertę, to wyjaśnienia te winny rodzić te same skutki prawne co sama oferta oraz należy je traktować jak część samej oferty. Jednakże w praktyce zdarzają się sytuacje, iż zamawiający w sposób odmienny traktuje ofertę oraz wyjaśnienia wykonawcy. Powstaje zatem wątpliwość czy takie rozróżnienie jest prawidłowe, skoro już po pobieżnej analizie problemu można wysnuć wniosek, iż nie należy stosować takiego rozróżnienia.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 18 stycznia 2016 r., sygn. akt: KIO 2868/15 (LEX nr 1979706) stwierdziła, że: „wyjaśnienia wykonawcy składane w trybie art. 87 ust. 1 p.z.p., stanowią treść oferty, na równi z oświadczeniami wykonawcy zawartymi w formularzu asortymentowo-cenowym oferty.”

Wynika z powyższego, iż wyjaśnienia wykonawcy są częścią oferty. Rodzą więc te same skutki prawne co sama oferta. W związku z tym, jeżeli zamawiający przy ocenie oferty, weźmie pod uwagę tylko dane znajdujące się w formularzu będącym załącznikiem do SIWZ, zaś pominie informacje znajdujące się w wyjaśnieniach wykonawcy, to popełni błąd. Nie jest on bowiem do tego uprawniony (abstrahując już od tego, iż taka praktyka zamawiającego zaprzecza samej istocie wyjaśnień wykonawcy). Jeżeli wyjaśnienia te nie rodziłyby tych samych skutków prawnych co sama oferta, to nie byłoby żadnego sensu, aby je składać. W związku z tym, jeżeli zamawiający wprowadzi w/w rozróżnienie, to taki wykonawca winien złożyć odwołanie do w/w Izby i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odwołanie to będzie skuteczne.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamówienia publiczne / Fot. Fotolia
Zamówienia publiczne / Fot. Fotolia

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »