| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Błąd w obliczaniu ceny

Błąd w obliczaniu ceny

Kiedy błąd w obliczaniu ceny stanowi podstawę do odrzucenia oferty? Czy z błędem co do ceny mamy do czynienia w przypadku nieprawidłowego wyniku działań arytmetycznych?

W przypadku omyłek rachunkowych znajdujących się w ofercie, zamawiający może je poprawić samodzielnie bez udziału wykonawcy, tak aby uwzględniały one konsekwencje rachunkowe dokonanych poprawek. Natomiast w przypadku błędów w obliczaniu ceny wskazanej w ofercie, zamawiający zobowiązany jest odrzucić taką ofertę. Powyższe instytucje są do siebie bardzo podobne, w szczególności ze względu na ich bardzo podobne brzmienie. W związku z powyższym są one mylone, gdyż niekiedy trudno odróżnić jest wykonawcy omyłkę rachunkową ceny oferty od błędu w obliczaniu ceny. Niekiedy przyjmuje się, że omyłka rachunkowa jest tożsama z błędem w obliczaniu ceny. Skutkuje to sytuacją, w której wykonawcy, którym odrzucono ofertę, wskazują, iż do odrzucenia doszło wbrew przepisom, gdyż cena w ofercie zawierała omyłki rachunkowe, które zamawiający z własnej inicjatywy winien usunąć. W związku z powyższym w praktyce powstaje bardzo często wątpliwość, w jaki sposób odróżniać obie w/w instytucje.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 25 kwietnia 2016 r., sygn. akt: KIO 542/16 (LEX nr 202611) stwierdziła, iż: „błędem w obliczeniu ceny, w rozumieniu art. 89 ust. 1 pkt 6 p.z.p., jest błąd co do prawidłowego ustalenia stanu faktycznego, nie zaś nieprawidłowe wykonanie czynności arytmetycznych składających się na obliczenie ceny. Błędy w obliczeniu ceny charakteryzują się tym, że nie można ich w żaden sposób poprawić.”

Wynika z powyższego, iż z błędem co do ceny nie mamy do czynienia, kiedy wykonawca wskazuje w swojej ofercie cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia, ale zawierającą nieprawidłowe wyniki działań arytmetycznych, ale wtedy kiedy wskazuje on cenę za wykonanie czynności, które w ogóle nie są przedmiotem zamówienia. Dla przykładu kiedy przedmiotem zamówienia są same roboty budowlane, zaś w swojej ofercie wykonawca wskazuje cenę za wykonanie projektu budowlanego oraz robót budowlanych. Projekt budowlany nie jest objęty przedmiotem zamówienia. Wskazana zatem przez wykonawcę cena jest nieprawidłowa, gdyż dotyczy innego stanu faktycznego niż przedmiot postępowania. Cena ta została ustalona prawidłowo, tj. nie zawiera omyłek rachunkowych, w związku z czym zamawiający nie może w nią ingerować. Taką ofertę należy zatem odrzucić.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia
Prawo zamówień publicznych/ Fot. Fotolia

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

REFORMA OŚWIATY

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK