REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzaj odbioru robót a jego konsekwencje dla inwestora i wykonawcy

Sadkowski i Wspólnicy
Kancelaria prawna
Rodzaj odbioru robót a jego konsekwencje dla inwestora i wykonawcy./ fot. Fotolia
Rodzaj odbioru robót a jego konsekwencje dla inwestora i wykonawcy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Moment dokonania odbioru robót budowlanych jest niezwykle ważnym, jeśli nie najważniejszym w toku realizacji inwestycji. Jego podpisanie ma znaczenie przede wszystkim dla zakresu praw i obowiązków wykonawcy i inwestora. Podpisując protokół odbioru robót inwestor potwierdza spełnienie świadczenia (wykonanie robót) przez wykonawcę. Z tą też chwilą na inwestora przechodzi ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia obiektu (bądź wykonanych prac), zaś wykonawca ma prawo żądać zapłaty wynagrodzenia.

Kwestia dokonania protokolarnego odbioru robót została uregulowana w art. 654 k.c., zgodnie z którym jeżeli w umowie strony nie ustaliły inaczej, inwestor ma obowiązek na żądanie wykonawcy przyjąć wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia.

REKLAMA

Strony w umowie mogą ustalić odmienne zasady, jednakże przepis powyższy nie ma zastosowania do tzw. robót zanikających. Roboty, które ulegają zakryciu mają być odbierane przez inwestora na bieżąco, nawet jeśli umowa stanowi inaczej.

Bardzo ważne w tym względzie jest precyzyjne sformułowanie postanowień w umowie. Umowa powinna zawierać przede wszystkim wskazanie osób upoważnionych ze strony inwestora, wykonawcy (oraz podwykonawcy) do podpisania protokołu oraz wskazanie w jakim terminie od zawiadomienia (dokonanego na piśmie) inwestor jest zobowiązany przystąpić do odbioru częściowego (np. w ciągu 7 dni). Warto także zastrzec w umowie prawo inwestora do odmowy dokonania odbioru w przypadku stwierdzenia wad i usterek, których nie sposób usunąć w krótkim czasie lub w przypadku braku możliwości prawidłowego korzystania z wybudowanego obiektu.

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

REKLAMA

Jeżeli prace częściowo wykonane nadal są pod kontrolą wykonawcy, pozostaje on odpowiedzialnym za całość prac i powierzony mu teren budowy. Dotyczy to np. fundamentów, na których ma powstać budynek. W takim wypadku dokonany odbiór robót fundamentowych będzie tzw. odbiorem wstępnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonany w całości obiekt (lub prace) podlegają odbiorowi tzw. końcowemu. Data dokonania odbioru końcowego rozpoczyna bieg rękojmi i gwarancji całego obiektu (wraz z wszystkimi urządzeniami znajdującymi się wewnątrz). W trakcie dokonywania odbioru strony powinny dokonać prób i testów wszystkich zamontowanych maszyn i urządzeń a ich wyniki wpisać do protokołu. Wraz z przekazaniem obiektu wykonawca powinien przedłożyć inwestorowi pełną dokumentację obiektu obejmującą w szczególności zezwolenia na użytkowanie, certyfikaty, zaświadczania, wymagane prawem zezwolenia itp. oraz przeszkolić pracowników inwestora w zakresie obsługi urządzeń znajdujących się na obiekcie. W protokole należy wskazać jakie konkretnie dokumenty zostały przekazane inwestorowi oraz wskazać iż wykonawca dokonał przeszkolenia w niezbędnym zakresie. Wykonawca powinien również uporządkować teren budowy.

Protokół odbioru robót powinien być stwierdzony pismem. W treści należy zawrzeć listę wad i usterek odbieranego obiektu oraz czas, jaki inwestor wyznacza wykonawcy na ich usunięcie. Jeżeli wady są tego rodzaju, że nie mogą zostać usunięte w krótkim czasie inwestor ma prawo żądać wyznaczenia przez wykonawcę innego terminu odbioru robót.

REKLAMA

Wraz z upływem okresu rękojmi lub gwarancji następuje tzw. ostateczny odbiór obiektu (robót). Strony w protokole powinny wskazać ostatnie ujawnione wady lub usterki, jakie w ramach rękojmi lub gwarancji powinien usunąć wykonawca. Po ich usunięciu w interesie wykonawcy leży otrzymanie od inwestora poświadczenia, że obiekt został odebrany bez wad i usterek. Wraz z dokonaniem odbioru ostatecznego powinno nastąpić końcowe rozliczenie między stronami.

Odmowa dokonania odbioru robót przez inwestora nie może być elementem szantażu z jego strony w stosunku do wykonawcy (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7.04.1998r., II CKN 673/97). Jeżeli inwestor, z przyczyn leżących po jego stronie, odmawia odbioru robót, pozostaje on w zwłoce. Takie zachowanie inwestora nie ma jednak wpływu na uprawnienie wykonawcy do dochodzenia  należnego wynagrodzenia. Roszczenie wykonawcy staje się wymagalne z chwilą, w której po spełnieniu przez wykonawcę jego obowiązków, odbiór powinien był nastąpić (tak Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 17.02.2000r., I ACa 1027/99).

Autor: Anna Kaleta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA