REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowe progi unijne w 2018 r. - zamówienia publiczne./ fot. Fotolia
Nowe progi unijne w 2018 r. - zamówienia publiczne./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prezes UZP wszczął procedurę legislacyjną, która ma na celu podwyższenie progów unijnych i oficjalnego kursu euro stosowanych w zamówieniach publicznych.

Ustawa prawo zamówień publicznych w wielu przypadkach uzależnia stosowanie bardziej rygorystycznych wymogów od okoliczności czy wartość danego zamówienia przekracza tzw. próg unijny. Progi te są ustalane w odpowiednim rozporządzeniu i pośrednio wpływają m.in. na kwestie dotyczące obowiązku ogłoszenia zamówienia w odpowiednim publikatorze, długości terminów składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, obowiązku stosowania JEDZ, długości terminów związania ofertą przez wykonawcę czy zakresu czynności, od których można wnieść odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

REKLAMA

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

REKLAMA

Aktualnie obowiązujące progi wkrótce jednak ulegną zmianie. Prezes Urzędu Zamówień wszczął bowiem procedurę legislacyjną, która ma na celu dostosowania przepisów prawa krajowego do prawa Unii Europejskiej. 24 listopada 2017 r. Prezes UZP przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w których zaproponowano podwyższenie progów unijnych [1]. 

Warto również dodać, że podwyższeniu ulegną nie tylko kwoty progów unijnych podanych w euro, ale także ich równowartości w złotych z uwagi na wzrost średniego kursu złotego w stosunku do euro. Analogiczna procedura legislacyjna została bowiem wszczęta również w podniesieniu do rozporządzenia w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych [2]. Prezes UZP zaproponował jego podwyższenie ww. kursu.

Zmiana wysokości progów unijnych

Projekt rozporządzenia z dnia 24 listopada 2017 r. przewiduje, ze próg unijny dla zamówień na roboty budowlane będzie wynosić 5.548.000 euro, bez względu na rodzaj zamawiającego. W tej chwili próg ten wynosi 5.186.000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku zamówień na usługi lub dostawy, próg unijny został zróżnicowany i może wynieść 144.000 euro, 221.000 euro lub  443.000 euro.  Próg unijny dla zamówień na usługi lub dostawy miałby wynosić :

1) 221.000 euro  (aktualnie wynosi 207.000 euro) - dla zamawiających będących:

a) uczelniami publicznymi,

b) państwowymi instytucjami kultury

c) państwowymi instytucjami filmowymi, 

d) jednostkami samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) oraz ich związkami,

e) jednostkami sektora finansów publicznych dla których organem założycielskim lub nadzorującym jest jednostka samorządu terytorialnego,

f) państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej (innymi niż wymienione wyżej).

2) 144.000 euro (aktualnie 134.000 euro) - w odniesieniu do innych jednostek sektora finansów publicznych niż wskazane wyżej w pkt 1);

3) 443.000 euro (aktualnie 414.000 euro) - dla zamówień na usługi lub dostawy będących zarazem zamówieniami sektorowymi lub zamówieniami z zakresu dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, bez względu na rodzaj zamawiającego.

Warto również wspomnieć, że w odniesieniu do zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi, zgodnie z projektem rozporządzenia progi unijne wynosić będą:

1) 750 000 euro – w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,

2) 1 000 000 euro – w przypadku zamówień sektorowych.

Podwyższenie średniego kursu euro

REKLAMA

Zgodnie z projektem z dnia 24 listopada 2017 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych wynosić miałby 4,3117. Aktualnie kurs ten wynosi 4,1749. 

Mając na uwadze powyższe, przykładowo po 1 stycznia 2018 r. próg stosowania ustawy przez jednostki samorządu terytorialnego w odniesieniu do robót budowlanych po przeliczeniu wynosić będzie 23.921.311,60 złotych (obecnie wynosi 21.651.031,40 złotych). Próg ten ulegnie zatem zwiększeniu aż o 2.270.280,20 złotych.

Próg bagatelności

Warto również wspomnieć o jeszcze jednym istotnym progu, o którym mówi ustawa Prawo zamówień publicznych – o tzw. progu bagatelności. Przepisów ustawy nie stosuje się bowiem do zamówień, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro. W związku ze wzrostem kursu złotego w stosunku do euro, automatycznie podniesiona zostanie również granica stosowania ustawy z 125.247 złotych do kwoty 129.351 złotych. Dopiero gdy wartość przedmiotu zamówienia przekroczy wskazaną kwotę zamawiający będzie miał obowiązek przeprowadzenie przetargu.

[1] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305602

[2] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305605

Maciej Wruk

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem prawa zamówień publicznych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA