REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowe progi unijne w 2018 r. - zamówienia publiczne./ fot. Fotolia
Nowe progi unijne w 2018 r. - zamówienia publiczne./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prezes UZP wszczął procedurę legislacyjną, która ma na celu podwyższenie progów unijnych i oficjalnego kursu euro stosowanych w zamówieniach publicznych.

Ustawa prawo zamówień publicznych w wielu przypadkach uzależnia stosowanie bardziej rygorystycznych wymogów od okoliczności czy wartość danego zamówienia przekracza tzw. próg unijny. Progi te są ustalane w odpowiednim rozporządzeniu i pośrednio wpływają m.in. na kwestie dotyczące obowiązku ogłoszenia zamówienia w odpowiednim publikatorze, długości terminów składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, obowiązku stosowania JEDZ, długości terminów związania ofertą przez wykonawcę czy zakresu czynności, od których można wnieść odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

REKLAMA

Polecamy: e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych

REKLAMA

Aktualnie obowiązujące progi wkrótce jednak ulegną zmianie. Prezes Urzędu Zamówień wszczął bowiem procedurę legislacyjną, która ma na celu dostosowania przepisów prawa krajowego do prawa Unii Europejskiej. 24 listopada 2017 r. Prezes UZP przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w których zaproponowano podwyższenie progów unijnych [1]. 

Warto również dodać, że podwyższeniu ulegną nie tylko kwoty progów unijnych podanych w euro, ale także ich równowartości w złotych z uwagi na wzrost średniego kursu złotego w stosunku do euro. Analogiczna procedura legislacyjna została bowiem wszczęta również w podniesieniu do rozporządzenia w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych [2]. Prezes UZP zaproponował jego podwyższenie ww. kursu.

Zmiana wysokości progów unijnych

Projekt rozporządzenia z dnia 24 listopada 2017 r. przewiduje, ze próg unijny dla zamówień na roboty budowlane będzie wynosić 5.548.000 euro, bez względu na rodzaj zamawiającego. W tej chwili próg ten wynosi 5.186.000 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w przypadku zamówień na usługi lub dostawy, próg unijny został zróżnicowany i może wynieść 144.000 euro, 221.000 euro lub  443.000 euro.  Próg unijny dla zamówień na usługi lub dostawy miałby wynosić :

1) 221.000 euro  (aktualnie wynosi 207.000 euro) - dla zamawiających będących:

a) uczelniami publicznymi,

b) państwowymi instytucjami kultury

c) państwowymi instytucjami filmowymi, 

d) jednostkami samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) oraz ich związkami,

e) jednostkami sektora finansów publicznych dla których organem założycielskim lub nadzorującym jest jednostka samorządu terytorialnego,

f) państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej (innymi niż wymienione wyżej).

2) 144.000 euro (aktualnie 134.000 euro) - w odniesieniu do innych jednostek sektora finansów publicznych niż wskazane wyżej w pkt 1);

3) 443.000 euro (aktualnie 414.000 euro) - dla zamówień na usługi lub dostawy będących zarazem zamówieniami sektorowymi lub zamówieniami z zakresu dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, bez względu na rodzaj zamawiającego.

Warto również wspomnieć, że w odniesieniu do zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi, zgodnie z projektem rozporządzenia progi unijne wynosić będą:

1) 750 000 euro – w przypadku zamówień innych niż zamówienia sektorowe lub zamówienia w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa,

2) 1 000 000 euro – w przypadku zamówień sektorowych.

Podwyższenie średniego kursu euro

REKLAMA

Zgodnie z projektem z dnia 24 listopada 2017 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych, średni kurs złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych wynosić miałby 4,3117. Aktualnie kurs ten wynosi 4,1749. 

Mając na uwadze powyższe, przykładowo po 1 stycznia 2018 r. próg stosowania ustawy przez jednostki samorządu terytorialnego w odniesieniu do robót budowlanych po przeliczeniu wynosić będzie 23.921.311,60 złotych (obecnie wynosi 21.651.031,40 złotych). Próg ten ulegnie zatem zwiększeniu aż o 2.270.280,20 złotych.

Próg bagatelności

Warto również wspomnieć o jeszcze jednym istotnym progu, o którym mówi ustawa Prawo zamówień publicznych – o tzw. progu bagatelności. Przepisów ustawy nie stosuje się bowiem do zamówień, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30.000 euro. W związku ze wzrostem kursu złotego w stosunku do euro, automatycznie podniesiona zostanie również granica stosowania ustawy z 125.247 złotych do kwoty 129.351 złotych. Dopiero gdy wartość przedmiotu zamówienia przekroczy wskazaną kwotę zamawiający będzie miał obowiązek przeprowadzenie przetargu.

[1] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305602

[2] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12305605

Maciej Wruk

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem prawa zamówień publicznych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA