REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o działalności leczniczej obowiązuje

leki tabletki pastylki fotolia
leki tabletki pastylki fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z nową ustawą o działalności leczniczej pojawiły się kontrowersje związane z wykorzystaniem mienia dofinansowanego z funduszy UE oraz możliwości prywatyzacji szpitali.

 W dniu 1 lipca 2011 roku weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, która wprowadza duże zmiany m.in. w funkcjonowaniu ZOZ, sposobach ich zakładania i finansowania. W tym samym dniu traci moc obowiązującą ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej.

REKLAMA

Nowa ustawa ma być odpowiedzią na trudności, które od lat występują w systemie ochrony zdrowia w kraju. Wprowadza ona nowe pojęcia i ich definicje, takie jak: działalność lecznicza, podmiot wykonujący działalność leczniczą, podmiot leczniczy oraz praktyka zawodowa. Podstawową zasadą przyjętą przez ustawę jest to, że podmioty wykonujące działalność leczniczą mają status przedsiębiorcy.

Zobacz: Ceny leków wkrótce wzrosną?

REKLAMA

"Ustawa o działalności leczniczej przewiduje możliwość przekształcenia SP ZOZ w spółkę prawa handlowego. W poprzednim stanie prawnym „przekształcenie” dokonywane było przez likwidację SP ZOZ i powołanie w miejsce zlikwidowanego zakładu spółki handlowej. W przypadku szpitali, które pozyskały środki europejskie, „przekształcenie” to budziło istotne wątpliwości z punktu widzenia zachowania tzw. zasady trwałości projektu. Od dziś kontrowersje te przestają mieć tak istotne znaczenie. Niemniej jednak w odniesieniu do przekształcanych szpitali, niektóre kwestie dotyczące gospodarowania unijnymi pieniędzmi pozostają nadal niejasne. W szczególności dotyczy to prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia dofinansowanego z funduszy UE oraz możliwości prywatyzacji szpitali" - komentuje Rafał Cieślak, wspólnik zarządzający w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

„Większość szpitali, które pozyskały środki unijne, nie przewidziała, że na wielkość dotacji wpłynąć może wynajmowanie powierzchni podmiotom trzecim, czy świadczenie usług komercyjnych. Wynikało to także z chęci uzyskania maksymalnego poziomu dofinansowania, gdyż potencjalne dochody pomniejszają wysokość wsparcia z UE. O ile w przypadku wykorzystania unijnych pieniędzy na zakup sprzętu, czy np. budowę bloku operacyjnego, sytuacja jest mniej skomplikowana, to już remont całego obiektu, termomodernizacja lub informatyzacja – utrudniają możliwość prowadzenia efektywnego zarządzania mieniem szpitalnym” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z oczekiwaniami Ustawa nie zakłada obowiązkowego przekształcania SP ZOZ w spółki, jednakże samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku - samorządy w przeciągu 12 miesięcy będą zmuszone do przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową bądź jego likwidację.


Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA