REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo o aktach stanu cywilnego 2015

Mateusz Woźniak
Ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego już w 2015 r./ Fot. Fotolia
Ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego już w 2015 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego wejdzie w życie już 1 stycznia 2015 r. Niesie za sobą szereg postulowanych od dawna zmian, takich jak m.in. zinformatyzowanie działalności urzędów poprzez wprowadzenie elektronicznych wersji aktów stanu cywilnego. Ustawa umożliwia również zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu czy nadawanie dzieciom obcojęzycznych imion.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie stworzona od podstaw ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, podpisana w dniu 5 grudnia 2014 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

REKLAMA

Regulacja ta jest odpowiedzią na rosnące potrzeby zinformatyzowania działalności urzędów państwowych i usprawnienia ich funkcjonowania poprzez zastąpienie papierowych wersji aktów urodzenia, małżeństwa i zgonów ich elektronicznymi wersjami. Ministerstwo tłumaczy to przestarzałością „poprzedniczki” (ustawy z dnia 29 września 1986 r.), twierdząc, że nowa regulacja odpowie na potrzeby ustrojowe i ekonomiczne,  a także usunie luki prawne i niejasności interpretacyjne. Zasadniczo nowa ustawa umożliwi wykonywanie niektórych czynności poza USC, które do tej pory mogły być wykonane jedynie w wyjątkowych okolicznościach (np. zawarcie małżeństwa).

Zobacz również: Dokumentacja w urzędzie stanu cywilnego od 1 stycznia 2015 r.

Co nowego?

Od chwili wejścia w życie nowych przepisów zdarzenia uzasadniające wydanie aktu stanu cywilnego (np. aktu urodzenia) będą sporządzane w formie elektronicznej. Istotnym usprawnieniem będzie możliwość odbioru odpisu aktu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego bez względu na pierwotne miejsce jego wydania czy aktualne miejsce przechowywania. Dzięki temu nie będzie już konieczności wysyłania korespondencji, zawierających wymagane informacje przez kierowników USC. Wszystko dzięki stworzeniu centralnego systemu informatycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

Uprawnionymi do dokonywania wpisów i zmian w rejestrze będą tylko kierownicy urzędów stanu cywilnego i ich zastępcy.  Informacje wprowadzone przez kierowników zaktualizują również informacje zawarte w innych rejestrach  (np. PESEL). W przypadku wystąpienia potrzeby uzyskania odpisu w wersji elektronicznej, organ uprawniony będzie mógł wysłać interesantowi dokument w tej formie. Wersje papierowe dotychczas sporządzonych dokumentów nadal będą utrzymywane w archiwach USC.

Nowa ustawa wprowadzi znaczne ułatwienie w obrocie w postaci ujednoliconego zaświadczenia o stanie cywilnym, co spowoduje odpadnięcie obowiązku przedstawiania każdego odpisu aktu z osobna dotyczącego jednej osoby załatwiającej sprawę przed urzędem.

Istotnym novum, wychodzącym naprzeciw potrzebom społecznym jest umożliwienie rejestracji imion obcych bez względu na korzenie czy obywatelstwo rodziców, a także imion nie określających płci potomka, lecz powszechnie przypisanych do danej płci. Mimo postępowości regulacji, imiona zdrobniałe, ośmieszające, nieprzyzwoite oraz nie wskazujące na płeć dziecka nadal nie będą mogły być nadawane. W dodatku, wciąż będzie można nadać tylko dwa imiona. W sytuacji, gdy urzędnik dokonujący rejestracji imienia stwierdzi, że podane imię nie spełnia kryteriów, będzie uprawniony z urzędu do wyboru imienia w drodze decyzji administracyjnej, której z mocy ustawy nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności.

Najciekawszym rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości zawarcia małżeństwa poza budynkiem urzędu stanu cywilnego z przyczyn innych niż losowe, co na gruncie poprzedniej ustawy było ograniczone do uzasadnionych powodów i tylko za zgodą kierownika urzędu (np. przebywanie w zakładzie karnym czy ciężka choroba nupturienta). Nie oznacza to, że będzie można bezwarunkowo zawierać małżeństwo w dowolnie obranej lokalizacji. Ustawa nadal wymaga, aby miejsce zawarcia małżeństwo gwarantowało powagę czynności, a także zapewniało bezpieczeństwo wszystkich obecnych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych  ustala wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego na kwotę 1000 zł. Opłata ta będzie stanowić dochód gminy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Źródło :

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego
  • Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie określenia wysokości opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, w którym jest właściwy kierownik tego urzędu.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA