REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo o aktach stanu cywilnego 2015

Mateusz Woźniak
Ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego już w 2015 r./ Fot. Fotolia
Ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego już w 2015 r./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego wejdzie w życie już 1 stycznia 2015 r. Niesie za sobą szereg postulowanych od dawna zmian, takich jak m.in. zinformatyzowanie działalności urzędów poprzez wprowadzenie elektronicznych wersji aktów stanu cywilnego. Ustawa umożliwia również zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu czy nadawanie dzieciom obcojęzycznych imion.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wchodzi w życie stworzona od podstaw ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego, podpisana w dniu 5 grudnia 2014 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

REKLAMA

Regulacja ta jest odpowiedzią na rosnące potrzeby zinformatyzowania działalności urzędów państwowych i usprawnienia ich funkcjonowania poprzez zastąpienie papierowych wersji aktów urodzenia, małżeństwa i zgonów ich elektronicznymi wersjami. Ministerstwo tłumaczy to przestarzałością „poprzedniczki” (ustawy z dnia 29 września 1986 r.), twierdząc, że nowa regulacja odpowie na potrzeby ustrojowe i ekonomiczne,  a także usunie luki prawne i niejasności interpretacyjne. Zasadniczo nowa ustawa umożliwi wykonywanie niektórych czynności poza USC, które do tej pory mogły być wykonane jedynie w wyjątkowych okolicznościach (np. zawarcie małżeństwa).

Zobacz również: Dokumentacja w urzędzie stanu cywilnego od 1 stycznia 2015 r.

Co nowego?

Od chwili wejścia w życie nowych przepisów zdarzenia uzasadniające wydanie aktu stanu cywilnego (np. aktu urodzenia) będą sporządzane w formie elektronicznej. Istotnym usprawnieniem będzie możliwość odbioru odpisu aktu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego bez względu na pierwotne miejsce jego wydania czy aktualne miejsce przechowywania. Dzięki temu nie będzie już konieczności wysyłania korespondencji, zawierających wymagane informacje przez kierowników USC. Wszystko dzięki stworzeniu centralnego systemu informatycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

Uprawnionymi do dokonywania wpisów i zmian w rejestrze będą tylko kierownicy urzędów stanu cywilnego i ich zastępcy.  Informacje wprowadzone przez kierowników zaktualizują również informacje zawarte w innych rejestrach  (np. PESEL). W przypadku wystąpienia potrzeby uzyskania odpisu w wersji elektronicznej, organ uprawniony będzie mógł wysłać interesantowi dokument w tej formie. Wersje papierowe dotychczas sporządzonych dokumentów nadal będą utrzymywane w archiwach USC.

Nowa ustawa wprowadzi znaczne ułatwienie w obrocie w postaci ujednoliconego zaświadczenia o stanie cywilnym, co spowoduje odpadnięcie obowiązku przedstawiania każdego odpisu aktu z osobna dotyczącego jednej osoby załatwiającej sprawę przed urzędem.

Istotnym novum, wychodzącym naprzeciw potrzebom społecznym jest umożliwienie rejestracji imion obcych bez względu na korzenie czy obywatelstwo rodziców, a także imion nie określających płci potomka, lecz powszechnie przypisanych do danej płci. Mimo postępowości regulacji, imiona zdrobniałe, ośmieszające, nieprzyzwoite oraz nie wskazujące na płeć dziecka nadal nie będą mogły być nadawane. W dodatku, wciąż będzie można nadać tylko dwa imiona. W sytuacji, gdy urzędnik dokonujący rejestracji imienia stwierdzi, że podane imię nie spełnia kryteriów, będzie uprawniony z urzędu do wyboru imienia w drodze decyzji administracyjnej, której z mocy ustawy nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności.

Najciekawszym rozwiązaniem jest wprowadzenie możliwości zawarcia małżeństwa poza budynkiem urzędu stanu cywilnego z przyczyn innych niż losowe, co na gruncie poprzedniej ustawy było ograniczone do uzasadnionych powodów i tylko za zgodą kierownika urzędu (np. przebywanie w zakładzie karnym czy ciężka choroba nupturienta). Nie oznacza to, że będzie można bezwarunkowo zawierać małżeństwo w dowolnie obranej lokalizacji. Ustawa nadal wymaga, aby miejsce zawarcia małżeństwo gwarantowało powagę czynności, a także zapewniało bezpieczeństwo wszystkich obecnych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych  ustala wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego na kwotę 1000 zł. Opłata ta będzie stanowić dochód gminy.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Źródło :

  • Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego
  • Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie określenia wysokości opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego, w którym jest właściwy kierownik tego urzędu.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA