REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek meldunkowy w 2016 r.

Meldunek/ Fot. Fotolia
Meldunek/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy obowiązek meldunkowy został zniesiony? Kto powinien się zameldować w 2016 r.?

Obowiązek meldunkowy - czy został zniesiony?

Bywa on dosyć uciążliwy dla przeciętnego obywatela, stąd pojawiło się ogromne oczekiwanie społeczne na zmiany - często wręcz przekonanie, że już do nich doszło.

REKLAMA

Od dłuższego czasu z mediów docierają do nas informacje na temat planowanych zmian w Ustawie o ewidencji ludności - szczególnie tych dotyczących obowiązku meldunkowego. Czy w Polsce nadal istnieje obowiązek meldunkowy?

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Przebywasz pod danym adresem dłużej niż 30 dni - powinieneś się zameldować

Planowane zmiany w przepisach dotyczących meldunku zostały w ubiegłym roku przesunięte z 1 stycznia 2016 roku na 1 stycznia 2018 roku. Potrzeba przesunięcia o 2 lata tej daty wynikała z ogromnych przygotowań i zmian, które wymagane są w ponad 100 ustawach i rozporządzeniach, gdzie został ujęty meldunek. Według aktualnie obowiązujących przepisów, każdy obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinien zameldować́ się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Jako pobyt czasowy uznaje się przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy. Należy również pamiętać, że równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego. Zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały wydawane jest z urzędu, przez pracownika dokonującego zameldowania, natomiast o potrzebie uzyskania zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy należy poinformować pracownika urzędu.

Rejestracja w urzędzie pracy? Ważne jest to, gdzie masz meldunek

Obowiązek meldunkowy bywa, że jest postrzegany jako wyjątkowo uciążliwy przez osoby chcące uzyskać status osoby bezrobotnej w konkretnej miejscowości. Przepisy dotyczące rejestracji osób bezrobotnych w urzędzie pracy jasno wskazują, który urząd jest właściwym. Przy rejestracji brane jest pod uwagę miejsce zameldowania stałego bądź czasowego. Osoba, która na stałe zameldowana jest w jednej miejscowości, ale aktualnie czasowo przebywa w innej - zobowiązana jest zameldować się w miejscu pobytu czasowego. W przypadku, gdy nie dopełni formalności, jakie nakłada na nią obowiązek meldunkowy - i w konsekwencji nie ma meldunku na terenie danego miasta - nie jest uprawniona do rejestracji jako osoba bezrobotna tamże. Pozostaje jej możliwość rejestracji jako osoba poszukująca pracy - jednak status ten daje zdecydowanie bardziej ograniczony dostęp do wsparcia z urzędu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródła: Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności

Polecamy serwis: Klienci

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie świadczenia. Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Mimo, że wiele osób leczy zęby prywatnie, to trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA