REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skorzystają mieszkańcy i administracja

Biniek Maciej

REKLAMA

REKLAMA

27 mln Polaków ma dostęp do bankowości internetowej i już teraz 66 proc. z nas płaci rachunki za pośrednictwem internetu, a w dużych miastach jest to już 78 proc. Klienci sklepów internetowych przyjęli bardzo dobrze płatności za pomocą linku, czyli przelewy pay-by-link, i aż 70–80 proc. zakupów opłacanych jest za pomocą tej metody. Można więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że różne formy rozliczeń elektronicznych znajdą wkrótce rzeszę zwolenników również w obszarze administracji centralnej i samorządowej.

Przy korzystaniu z płatności typu pay-by-link odpada bardzo kłopotliwy, nielubiany, długotrwały i podatny na błędy proces wypełniania formularza przelewu – wpisywania numeru konta odbiorcy, jego danych, kwoty i tytułu transakcji. Dodatkowa? zaleta? szybkich przelewów jest także to, że operator w czasie rzeczywistym (online) potwierdza dokonanie wpłaty, nie trzeba czekać, aż środki fizycznie wpłyną na konto.

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce w ostatnich latach mogliśmy już zaobserwować pierwsze zwiastuny rozszerzenia elektronicznej obsługi obywateli – coraz częściej nazywanych klientami. Na przykład Ministerstwo Gospodarki wprowadziło sprawnie działające Centrum Pomocy dla Pojedynczego Punktu Kontaktowego (PPK) i system Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIGD), które ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorcom i obywatelom.

Technologie finansowe stosowane powszechnie np. w e-handlu mają dziś ogromny wpływ na upowszechnianie transakcji bezgotówkowych, a także wzrost PKB. W niedługim czasie mogą również znacznie usprawnić liczne procesy w naszej administracji. W Holandii ponad 10 lat temu wprowadzono system iDeal oparty właśnie na przelewach poprzez kliknięcie w link. Jest on bardzo popularny nie tylko w sklepach internetowych ale również w organach administracji. Można za jego pomocą opłacać lokalne podatki, mandaty czy rachunki za usługi komunalne. Wierzę, że u nas takie rozwiązanie może odnieść równie spektakularny sukces.

My jako Polacy niesamowicie rozwijamy się pod względem płatności internetowych. Bankowość internetowa jest jednym z przykładów najbardziej innowacyjnych bankowości na tle Europy. Jeśli chodzi o e-commerce, wzrost sięga 15 proc. r./r., e-płatności rosną jeszcze szybciej, bo o 25 proc. r./r. Opłaty pay-by-link oznaczałyby duże prawdopodobieństwo dokonywania opłat urzędowych przez mieszkańców w przewidzianym terminie, a zatem wyeliminowanie złego długu.

Wprowadzenie udogodnień dla mieszkańców poprzez łatwy system realizacji zobowiązań wobec administracji lokalnej przyniesie realne korzyści zarówno samorządom, jak i mieszkańcom. Już teraz możemy pokazać przykłady gmin, które wdrożyły tego typu usługi - w ubiegłym roku władze Wrocławia uruchomiły możliwość opłacania lokalnych podatków szybkimi e-przelewami, co spowodowało wzrost ściągalności opłat. Takie lokalne inicjatywy powinny być wspierane jak najczęściej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maciej Biniek

członek zarządu, head of public policy PayU SA

PARTNER

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA