REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty urzędowe a moc dowodowa

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Dokumenty urzędowe a moc dowodowa./ fot. Fotolia
Dokumenty urzędowe a moc dowodowa./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia dowodów w postępowaniu  jest powiązana z zasadami ogólnymi działania administracji. Chodzi tu konkretnie o zasadę dążenia organu do prawdy obiektywnej. Wyraża ją art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego. (dalej: k.p.a.)

Organ musi zmierzać do ustalenia prawdy materialnej. Zasadą jest, że w postępowaniu administracyjnym istnieje niewiele ograniczeń co do tego czym może być dowód. Art. 75 k.p.a. mówi o tym, że dowodem może być wszystko co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy ale nie jest sprzeczne z prawem. Przepis ten wyróżnia w szczególności dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych, oględziny. Nie tworzy to jednak katalogu zamkniętego gdyż to wyliczenie ma charakter jedynie przykładowy. 

REKLAMA

Oprócz przepisów k.p.a., o tematyce dowodowej mówią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Wyróżniają one dwa rodzaje dokumentów:

  • prywatnie;
  • urzędowe.

Dokumenty prywatne

REKLAMA

Orzecznictwo uznało, że dokumentem prywatnym jest dokument, który nie posiada waloru dokumentu urzędowego. W świetle k.p.c., dokumenty prywatne, sporządzone w formie elektronicznej lub pisemnej, stanowią dowód na to, że osoba, która je podpisała, złożyła oświadczenia w nich zawarte. Ich moc dowodowa jest mniejsza niż w przypadku dokumentów urzędowych.

Dokument prywatny korzysta z domniemania autentyczności ale jednak jest wzruszalny co oznacza, że jego prawdziwość może zostać zakwestionowana poprzez przeprowadzenie odpowiedniego przeciwdowodu. Przykładem dokumentu prywatnego może być zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia lub świadectwo pracy.

Dokumenty urzędowe

Definicja dokumentu urzędowego została określona w Art.76 k.p.a. Definiuje on dokument urzędowy jako dokument:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1.  sporządzony w przepisanej formie;
  2. przez powołane do tego organy państwowe;
  3.  w ich zakresie działania.

REKLAMA

Ich formę oraz organ właściwy do sporządzenia określają przepisy szczególne. W postanowieniu z dnia 28 czerwca 2000 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że dokumentami urzędowymi w rozumieniu przepisów k.p.c. są akty i inne dokumenty notarialne. Niezachowanie przepisanej formy dokumentu może sprawić, że utraci on swoją wartość dowodową. Dokumentami urzędowymi są m.in.: wyroki, postanowienia sądowe, dowody osobiste, paszport, książeczka wojskowa.

Prawo do wydawania dokumentów urzędowych mają głównie organy administracji publicznej ale nie tylko. To uprawnienie przysługuje również organom jednostek organizacyjnych lub innym podmiotom ale tylko w zakresie, w jakim te jednostki i podmioty są z mocy prawa lub porozumienia powołane do załatwiania spraw określonych w art. 1 pkt. 1 i 4 k.p.a.

Zobacz również: Ustrój i jednostki

Najwyższa moc dowodowa

Dokumenty urzędowe cieszą się największą mocą dowodową. W art. 76 § 1 k.p.a. znajdziemy stwierdzenie, że dokument urzędowy stanowi dowód tego, co zostało w nim urzędowo zaświadczone. Oznacza to, że korzysta z domniemania autentyczności oraz zgodności z prawdą tego co zostało w nim urzędowo zaświadczone. Takie domniemanie wyłącza potrzebę przeprowadzenia dowodu, że dokument pochodzi od wskazanego w nim organu (przykład: dokumentem urzędowym jest dowód osobisty. W trakcie postępowania nie musimy udowadniać jego autentyczności oraz tego, że pochodzi od organu gminnego).

Nie oznacza to jednak, że nie można obalić autentyczności dokumentu urzędowego. Strona, która kwestionuje zgodność z prawdą dokumentu urzędowego może to udowodnić wszelkimi środkami dowodowymi. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 października 1995 r. (III ARN 38/95).

Fotokopie dokumentów bądź uwierzytelnione wydruki poczty elektronicznej stanowiące odpisy dokumentów mają moc dowodową oryginału. (zob. wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 czerwca 2005 r., II SAB/Bk 32/05)

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm. )

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2000 r. (IV CKN 1083/00)

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 października 1995 r., (III ARN 38/95).

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 czerwca 2005 r., (II SAB/Bk 32/05)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA