REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Milczące załatwienie sprawy - nowelizacja Kpa

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Milczące załatwienie sprawy - nowelizacja Kpa./ fot. Fotolia
Milczące załatwienie sprawy - nowelizacja Kpa./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 1 czerwca 2017 roku wchodzą w życie zmiany wprowadzone w nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego.  Jedną ze zmian, które wprowadza owa nowelizacja jest nowa forma rozstrzygania w sprawach administracyjnych. Jest to tzw. milczące załatwienie sprawy.

Na samym początku należy zaznaczyć, że możliwość załatwienia sprawy milcząco będzie zależała od tego czy przepis szczególny na to pozwala. Oznacza to w praktyce, że organ nie będzie mógł załatwiać milcząco każdej sprawy. Domyślnie sprawy są i będą rozstrzygane w formie decyzji administracyjnej. Instytucja ta ma więc charakter pomocniczy i uzupełniający w stosunku do przepisów szczególnych.

REKLAMA

Na czym polega milczące załatwienie sprawy

Ogólnie rzecz ujmując, sprawę uznaje się za załatwioną milcząco w sposób w całości uwzględniający żądanie strony, jeżeli w terminie miesiąca od dnia doręczenia żądania strony właściwemu organowi administracji publicznej albo innym terminie określonym w przepisie szczególnym organ ten:

  • nie wyda decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie albo,
  • nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.

W przypadku, gdy organ nie wyda rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w danym terminie, mówimy o milczącym zakończeniu postępowania. Jeżeli organ w określonym terminie nie wniesie sprzeciwu, jest to milcząca zgoda. Organ będzie mógł również czynnie wyrazić milczącą zgodę poprzez wyrażenie, przed upływem terminu, braku sprzeciwu w formie decyzji administracyjnej.

Zobacz również: Prawo administracyjne

Termin milczącego załatwienia sprawy

REKLAMA

Milczące załatwienie sprawy następuje w dniu następującym po dniu, w którym upływa termin przewidziany do wydania decyzji lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie albo wniesienia sprzeciwu (organ jest związany rozstrzygnięciem wydanym w tym trybie od tego dnia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy organ przed upływem terminu do załatwienia sprawy zawiadomi stronę o braku sprzeciwu, milczące załatwienie sprawy następuje w dniu doręczenia tego zawiadomienia. Takie rozwiązanie znacząco przyspieszy postępowanie ponieważ nie ma konieczności by strona musiała oczekiwać na upływ terminu, po którym nastąpi załatwienie sprawy w sposób milczący.

Organ mający rozstrzygnąć sprawę może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych, jeżeli podanie nie spełnia wymagań wskazanych w przepisach lub jest konieczne doprecyzowanie treści żądania. Wówczas uznaje się, że termin po którym nastąpi załatwienie sprawy w sposób milczący, zacznie biec od dnia, w którym braki uzupełniono lub żądanie doprecyzowano.

Możliwość uzyskania zaświadczenia

Podmiotowi, którego sprawa została załatwiona milcząco, będzie przysługiwało prawo do uzyskania zaświadczenia o takim sposobie rozstrzygnięcia. Zaświadczenie to będzie miało charakter deklaratoryjny co oznacza, że będzie jedynie potwierdzał takie załatwienie sprawy.

Organ rozstrzygający sprawę, na wniosek strony może wydać takie zaświadczenie, bądź odmówić jego wydania. W obu przypadkach następuje to w formie postanowienia, na które stronie przysługuje zażalenie.

Podsumowanie

REKLAMA

Wprowadzenie alternatywnej metody rozstrzygania w sprawach administracyjnych wydaje się być rozsądnym posunięciem, korzystnym dla stron postępowania. Milczące zakończenie postępowania będzie środkiem przeciwdziałającym bezczynności organów natomiast milcząca zgoda przyczyni się, w sposób wyżej opisany, do przyspieszenia postępowania.

Instytucja milczącego załatwienia sprawy nie jest całkowitą nowością w polskim prawie. Pojawia się ona m.in. w art.14o Ordynacji podatkowej. W razie niewydania interpretacji indywidualnej w określonym terminie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, 868, 996, 1579 i 2138)

Ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2017 poz. 935) 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA