| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Postępowanie administracyjne > Organizacja społeczna w postępowaniu administracyjnym

Organizacja społeczna w postępowaniu administracyjnym

Organizacje społeczne działają obok sektora publicznego. Organizacje społeczne mogą działać chociażby na rzecz osób z niepełnosprawnościami, czy też na rzecz osób starszych, a także mogą wspierać działania związane z oświatą. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego organizacje społeczne mogą brać udział w postępowaniu administracyjnym.

Rola organizacji społecznych jest ogromna, działają one na różnych płaszczyznach funkcjonując obok sektora publicznego. Organizacja społeczna może odegrać ogromną rolę w postępowaniu administracyjnym.

Udział organizacji społecznych w postępowaniu administracyjnym został uregulowany w art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z przepisem, o którym mowa w zdaniu poprzednim organizacja może wszcząć postępowanie albo wystąpić z żądaniem dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu. Organizacja społeczna może to zrobić oczywiście w imieniu innej osoby. Warunkiem jest jednak to, aby było to uzasadnione celami statutowymi organizacji występującej w postępowaniu oraz musi za tym przemawiać interes społeczny.

Zobacz: Prawo administracyjne

W procedurze administracyjnej organizacja społeczna może występować w imieniu i na rzecz:

  • pracownika delegowanego na terytorium RP,
  • pracownika delegowanego z terytorium RP,
  • pracodawcy delegującego pracownika na terytorium RP,
  • pracodawcy delegującego pracownika z terytorium RP.

Należy zaznaczyć, że strona postępowania administracyjnego musi wyrazić zgodę na to, żeby organizacja społeczna działała na jej rzecz i w jej imieniu. W procedurze administracyjnej organizacji, o której mowa w zdaniu poprzednim przysługują takie same prawa jak stronie.

Organizacja społeczna zostanie zawiadomiona o tym, że wszczęto postępowanie w sprawie innej osoby, jeżeli organ administracji publicznej uzna, że:

  • przemawia za tym interes społeczny,
  • może być zainteresowana ze względu na swoje cele statutowe.

Organizacja społeczna ma prawo również przedstawić organowi administracji publicznej swój pogląd w sprawie. Warunkiem jest jednak to, że nie uczestniczy ona w postępowaniu na prawach strony.

Opracowano na podstawie art. 31 Kodeksu postępowania administracyjnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kazimierz Romaniec

Radca prawny. Starszy prawnik w Kancelarii Raczkowski Paruch sp.k., prowadzący w firmie praktyki prawa podatkowego i prawa sportowego. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kursu Tempus-Erasmus na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Edynburgu. Wcześniej związany m.in. z Arthur Andersen i kancelarią Wardyński i Wspólnicy, a także odpowiedzialny przez ponad 10 lat za praktykę podatkową kancelarii Miller Canfield. Ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie zatrudniania pracowników oraz kadry zarządzającej podmiotów gospodarczych. Reprezentuje Klientów w postępowaniach podatkowych i administracyjnych przed sądami i organami administracji państwowej. Doradza podmiotom branży sportowej w zakresie m.in. krajowych i międzynarodowych piłkarskich przepisów regulacyjnych, prawnych aspektów transferów piłkarskich, umów o zawodowe uprawianie sportu, opodatkowania sportowców i imprez sportowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK