| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Postępowanie administracyjne > Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję

Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję

Gmina nie jest stroną postępowania administracyjnego i nie jest podmiotem uprawnionym do wszczynania postępowania administracyjnego, w odniesieniu do decyzji, które wydał organ tej jednostki samorządu terytorialnego, choćby ta decyzja oddziaływała na interes prawny gminy. Tam, gdzie przepisy prawa nie przyznają organowi administracji uprawnień do wydawania decyzji i postanowień, organ ten może uczestniczyć w postępowaniu jako strona pod warunkiem, że postępowanie to będzie dotyczyło jego interesu prawnego lub obowiązku.

Organy jednostek samorządu terytorialnego rozstrzygają na co dzień szereg spraw indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Strony, otrzymując niekorzystne dla siebie decyzje podatkowe, z zakresu pomocy społecznej, czy gospodarki nieruchomościami wnoszą odwołania. Te są rozpatrywane przez samorządowe kolegia odwoławcze, albo inne (wskazane w przepisach innych ustaw niż kodeks postępowania administracyjnego) organy wyższego stopnia. Te drugo instancyjne decyzje są często korzystne dla mieszkańca, natomiast nie dla jednostki samorządu terytorialnego. Postawione w takiej sytuacji gminy, powiaty, województwa samorządowe swoich racji nie mogą jednak bronić przed sądami administracyjnymi.

Zgodnie z art. 28 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Natomiast jak wynika z art. 29 k.p.a., stronami mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, a gdy chodzi o państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne i organizacje społeczne - również jednostki nieposiadające osobowości prawnej.

Zobacz: Prawo administracyjne

Z przepisów tych wynikać mogłoby, że jednostce samorządu terytorialnego przymiot strony postępowania administracyjnego przysługuje. Po pierwsze dlatego, że posiada ona osobowość prawną, a po drugie - niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie wydane przez organ wyższego stopnia dotyczy jej "interesu prawnego lub obowiązku".

Okazuje się jednak, że w orzecznictwie sądów administracyjnych dominuje pogląd, który jednostce samorządu terytorialnego odmawia prawa bycia stroną postępowania administracyjnego, w którym organ tej jednostki orzekał w I instancji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję

W publikacji przytoczono liczne orzecznictwo dotyczące  prawa bycia stroną postępowania administracyjnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK