REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć okres stażu pracy strażaka

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem księgową w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej (PSP). Nasi strażacy mają różne okresy pracy sprzed okresu służby w PSP (np. jeden ze strażaków pracował od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. i od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. oraz od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r.). Proszę o podanie prawidłowego sposobu obliczania stażu pracy do wysługi lat funkcjonariuszy PSP oraz podstawę prawną na załączonym przeze mnie przykładzie.

Przy obliczaniu stażu pracy poza służbą w straży pożarnej posługujemy się przepisami Kodeksu cywilnego. Staż pracy wskazanego w pytaniu strażaka wynosi 4 lata, 6 miesięcy i 29 dni.

REKLAMA

Funkcjonariusze straży pożarnej to szczególna grupa zawodowa – niemniej jednak zasady naliczania stażu pracy poza okresem służby w PSP są w tym przypadku takie same jak u innych pracowników.

Staż pracy, w odniesieniu do wysługi lat w PSP, został unormowany w art. 88 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (dalej: ustawa o PSP).

Do okresów służby, od których zależy prawo do wzrostu uposażenia i jego wysokości, zalicza się również:

• okresy służby w: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu lub Służbie Więziennej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• okresy traktowane jako równorzędne ze służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej,

• okresy pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku,

• inne okresy – jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zakładowy staż pracy to okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy – obejmujący wszystkie okresy pracy u niego, bez względu na przerwy między nimi i ich długość (zob. uchwałę siedmiu sędziów SN z 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02). Należy jednak pamiętać, że trzeba uwzględnić w nim również inne okresy niż faktyczne wykonywanie pracy – jeśli przepisy to przewidują (np. okres urlopu bezpłatnego, udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy).

Ogólny staż pracy z kolei to suma wszystkich okresów zatrudnienia pracownika u różnych pracodawców.

Jak zatem sumować te okresy zatrudnienia? Odpowiedzi szukamy w przepisach ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Według art. 114 k.c., miesiąc liczy 30 dni, a rok 365 dni. Przy stażu pracy nie jest wymagana ciągłość zatrudnienia. W poszczególnych okresach zatrudnienia staż ten liczymy zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 112 k.c. Końcowa data okresu odpowiada zatem nazwą lub datą początkowemu dniowi okresu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – ostatniemu dniowi tego miesiąca.

Czytaj także: Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym>>

 

ZAPAMIĘTAJ!

W przypadku funkcjonariuszy straży pożarnej okresy służby, pracy i inne okresy zaliczane do okresu służby, od których zależy prawo do wzrostu uposażenia i jego wysokość, zalicza się na podstawie dokumentów potwierdzających te okresy – złożonych przez strażaka w komórce właściwej do spraw kadr.

W naszym przypadku staż pracy strażaka poza służbą w PSP obliczamy w następujący sposób:

• staż od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. wynosi 2 lata, 1 miesiąc i 29 dni (dwa lata upłynęły 3 lipca 1991 r. – od tego dnia liczymy kolejne miesiące, które upływają 3 dnia każdego następnego miesiąca – 1 miesiąc, a następnie liczymy dni pozostałe do końca okresu – 29 dni),

• staż od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. wynosi 1 rok (do 2 września 1992 r.) i 19 dni (licząc od 2 do 20 września).

REKLAMA

• staż od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r. wynosi 1 rok, 4 miesiące i 11 dni (liczymy od 23 września 1992 r. do 23 września 1993 r. – 1 rok, od 23 września 1993 r. do 23 stycznia 1994 r. – 4 miesiące, i od 23 stycznia do 2 lutego – 11 dni).

Jeśli mamy już policzone poszczególne okresy pracy naszego pracownika, to należy je zsumować. Razem staż pracy wynosi: 4 lata, 5 miesięcy i 59 dni. Biorąc pod uwagę, że według art. 114 k.c. miesiąc to 30 dni, nasze wyliczenie wygląda następująco: 4 lata, 6 miesięcy i 29 dni.

Aktualizacja prawa do wzrostu uposażenia i jego wysokości, wynikająca z przebiegu służby, następuje z urzędu i nie wymaga wydawania odrębnych decyzji.

PodstawY prawnE

• Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97)

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 662)

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 37, poz. 212; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 43, poz. 352)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA