REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

REKLAMA

Czy urlop wychowawczy, rozpoczęty i zakończony w trakcie trwającego stosunku pracy, zaliczamy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. dodatek stażowy)?

Tak, okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze – np. dodatek stażowy czy nagroda jubileuszowa. Wynika to z art. 1865 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Przepis ten przewiduje, że zaliczenie urlopu wychowawczego do stażu ma nastąpić w dniu jego zakończenia.

REKLAMA

Czy pracownik zatrudniony od marca 2010 r., który 15 kwietnia przyniósł pracodawcy świadectwo pracy potwierdzające jego ponad 12-letni staż pracy, nabywa prawo do dodatku stażowego od kwietnia czy od maja 2010 r.?

Jeżeli z przedstawionego świadectwa pracy wynika, że pracownik miał ponaddwunastoletni staż pracy już w momencie zatrudnienia (czyli 1 marca 2010 r.), to od tego dnia przysługuje mu dodatek stażowy. Jeśli natomiast zatrudnienie (które to świadectwo dokumentuje) ustało w trakcie obecnego stosunku pracy – a konkretnie w trakcie kwietnia – dodatek powinien być wypłacany począwszy od maja.

Czytaj także: Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden etat>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

● począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku – jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

● za dany miesiąc – jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

REKLAMA

Zasady te reguluje § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepis ten wyraźnie posługuje się pojęciem „nabycia prawa do dodatku”. Jest ono zatem decydujące przy ustalaniu początkowej daty wypłaty dodatku stażowego.

Nabycie prawa do dodatku za wieloletnią pracę następuje po 5 latach pracy, w wysokości 5%, i wzrasta z upływem każdego kolejnego roku zatrudnienia o 1% – aż do maksymalnego pułapu 20%. Tyle na ten temat można wyczytać z art. 38 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Zarówno ten przepis, jak i rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych milczą natomiast w kwestii dokumentowania stażu pracy. Logiczna wydawałaby się tu zasada, że jeśli pracownik z opóźnieniem przedstawi dokumentację (np. świadectwa pracy), to dopiero od tego dnia nabywa konkretne uprawnienie (np. dodatek stażowy). Jednak przy świadczeniach i uprawnieniach powszechnych (a do takich należy – w przypadku pracowników samorządowych – dodatek stażowy) przyjmuje się, że pracownik nabywa do nich prawo od momentu, w którym spełniał kryterium stażowe. Dlatego właśnie dodatek stażowy powinien być w tym przypadku wypłacany od 1 marca 2010 r. – jeżeli na ten dzień pracownik miał już do niego prawo na podstawie świadectwa pracy dostarczonego z opóźnieniem.

Podobnie rzecz się ma z urlopem wypoczynkowym. Nawet jeśli pracownik w momencie zatrudnienia miał poniżej 10 lat pracy, ale później udokumentował ponad 10-letni staż pracy – to należy mu się urlop w wymiarze 26 dni od początku zatrudnienia.

Maksymalny okres „cofania się” w wyrównywaniu tego typu uprawnień to trzy lata wstecz (art. 291 k.p.). Obowiązek ten nie istnieje jedynie w stosunku do świadczeń i uprawnień, które są przyznawane na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych, określających np., że są zależne wyłącznie od zakładowego stażu pracy.

Czy, licząc staż pracy na 15 kwietnia 2010 r. (pracownikowi z poprzedniego pytania), uwzględnia się tylko okres zatrudnienia ze świadectwa pracy, czy okres ze świadectwa oraz 1 miesiąc i 14 dni pracy u obecnego pracodawcy?

Licząc staż pracy na 15 kwietnia 2010 r. pracownikowi, który został zatrudniony 1 marca 2010 r., sumuje się:

● wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia,

● inne okresy, które na podstawie przepisów wlicza się do stażu pracy,

● okres aktualnego zatrudnienia.

Czytaj także: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a staż pracy>>

REKLAMA

Czy po zakończeniu obecnej umowy (trwającej od 1 marca do 31 maja 2010 r.) i zawarciu kolejnej umowy od 1 czerwca, pracownikowi należy liczyć staż niejako na nowo, uwzględniając (wspomniane w poprzednim pytaniu) świadectwo pracy i 3-miesięczny okres zatrudnienia?

Tak – jeśli świadectwo pracy dokumentujące poprzedni okres zatrudnienia nie nakładało się na zatrudnienie w miesiącach marzec – maj. Jeśli się pokrywało w jakimś zakresie, to do stażu tylko raz przyjmujemy okres pokrywający się.

PODSTAWY PRAWNE

●• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704)

●• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458)

●• Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA