| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

Staż pracy w pytaniach i odpowiedziach

Czy urlop wychowawczy, rozpoczęty i zakończony w trakcie trwającego stosunku pracy, zaliczamy do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (np. dodatek stażowy)?

Tak, okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze – np. dodatek stażowy czy nagroda jubileuszowa. Wynika to z art. 1865 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Przepis ten przewiduje, że zaliczenie urlopu wychowawczego do stażu ma nastąpić w dniu jego zakończenia.

Czy pracownik zatrudniony od marca 2010 r., który 15 kwietnia przyniósł pracodawcy świadectwo pracy potwierdzające jego ponad 12-letni staż pracy, nabywa prawo do dodatku stażowego od kwietnia czy od maja 2010 r.?

59.00 złSprawozdawczość w zakresie operacji finansowych

Jeżeli z przedstawionego świadectwa pracy wynika, że pracownik miał ponaddwunastoletni staż pracy już w momencie zatrudnienia (czyli 1 marca 2010 r.), to od tego dnia przysługuje mu dodatek stażowy. Jeśli natomiast zatrudnienie (które to świadectwo dokumentuje) ustało w trakcie obecnego stosunku pracy – a konkretnie w trakcie kwietnia – dodatek powinien być wypłacany począwszy od maja.

Czytaj także: Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden etat>>

Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:

● począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku – jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

● za dany miesiąc – jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.

Zasady te reguluje § 7 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepis ten wyraźnie posługuje się pojęciem „nabycia prawa do dodatku”. Jest ono zatem decydujące przy ustalaniu początkowej daty wypłaty dodatku stażowego.

Nabycie prawa do dodatku za wieloletnią pracę następuje po 5 latach pracy, w wysokości 5%, i wzrasta z upływem każdego kolejnego roku zatrudnienia o 1% – aż do maksymalnego pułapu 20%. Tyle na ten temat można wyczytać z art. 38 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Zarówno ten przepis, jak i rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych milczą natomiast w kwestii dokumentowania stażu pracy. Logiczna wydawałaby się tu zasada, że jeśli pracownik z opóźnieniem przedstawi dokumentację (np. świadectwa pracy), to dopiero od tego dnia nabywa konkretne uprawnienie (np. dodatek stażowy). Jednak przy świadczeniach i uprawnieniach powszechnych (a do takich należy – w przypadku pracowników samorządowych – dodatek stażowy) przyjmuje się, że pracownik nabywa do nich prawo od momentu, w którym spełniał kryterium stażowe. Dlatego właśnie dodatek stażowy powinien być w tym przypadku wypłacany od 1 marca 2010 r. – jeżeli na ten dzień pracownik miał już do niego prawo na podstawie świadectwa pracy dostarczonego z opóźnieniem.

Aktualizacja: 10.10.2011

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Poradnik Rachunkowości Budżetowej189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS28
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem Infor.pl »