REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

elastyczny czas pracy w urzędzie
elastyczny czas pracy w urzędzie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej (projekt z dnia 29 lipca 2013 r.) zakłada wprowadzenie elastycznego czasu pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

REKLAMA

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie – bez elastycznego czasu pracy

REKLAMA

Obecny system czasu pracy obowiązujący w służbie cywilnej przewiduje stosowanie jako podstawowego systemu przewidującego pracę w wymiarze nie przekraczającym ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni.

Dyrektor generalny urzędu ustala rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w oparciu o rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej. Z przepisów tego rozporządzenia wynika m.in. że dyrektor generalny urzędu ustala rozkład i wymiar czasu pracy członków korpusu służby cywilnej biorąc pod uwagę to, aby praca była wykonywana od poniedziałku do piątku w godzinach między 8.15 a 16.15.

Dotychczasowe przepisy nie regulowały kwestii tzw. ruchomego czasu pracy. Czym on jest?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruchomy czas pracy czas pracy oznacza taką organizację czasu pracy, w której pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych określa przedział czasu, w którym pracownicy mają stawić się do pracy, by następnie przepracować liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich systemu i rozkładu czasu pracy.

Oznacza to, iż decyzja w kwestii konkretnej godziny rozpoczęcia pracy należy do pracownika oczywiście w ramach granic czasowych wyznaczonych uprzednio przez pracodawcę.

Polecamy serwis: Pracownicy

Cel zmian

Rozwiązania przewidziane w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej wzorowane są na tych wprowadzonych do Kodeksu pracy nowelizacją Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych uchwaloną w ustawie z dnia 12 lipca 2013 r. Celem zmian ma być możliwość bardziej racjonalnego planowania czasu pracy w urzędach. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę na zapewnienie klientom administracji możliwości załatwienia swoich spraw w urzędzie w dogodnym dla nich czasie.

Elastyczność czasu pracy przejawiałaby się tu w tym, że dyrektor generalny urzędu, w którym występuje zmienne zapotrzebowanie na wykonywanie określonych zadań może planować większą liczbę godzin pracy w okresach dużego zapotrzebowania na pracę, a mniejszą – w pozostałych okresach. Dłuższe okresy rozliczeniowe powodują, iż okres, w którym członkom korpusu służby cywilnej można zrekompensować pracę nadliczbową wydłuża się.

Zobacz również: Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Po zmianach – ruchomy czas pracy w urzędach

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie będzie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją będzie mógł być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 3 miesięcy. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy równoważony jest krótszym dobowym wymiarem czas pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Ponadto, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi , technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy powyższe okresy rozliczeniowe mogą być przedłużone, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy (przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników).

Polecamy: Forum

Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy ma być możliwe:
1) w porozumieniu zawieranym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli jednak uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi nie byłoby możliwe, przedłużenie okresu rozliczeniowego mogłoby nastąpić tylko pod warunkiem uzgodnienia treści porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, albo
2) w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami członków korpusu służby cywilnej, wyłonionymi w trybie przyjętym w danym urzędzie – jeżeli w urzędzie nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Ruchomy czas pracy ma być stosowany na zasadach wynikających z art. 1401 Kodeksu pracy. Przewiduje on dwie formy wprowadzania takiego rozkładu. W jednej z nich pracodawca wyznaczałby członkom korpusu służby cywilnej różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach pracy W drugiej zaś formie wyznaczony byłby przedział czasu, w którym członkowie korpusu służby cywilnej są obowiązani stawić się do pracy. W obu przypadkach, gdyby członek korpusu służby cywilnej, zgodnie ze swoją decyzją, w kolejnym dniu rozpoczął pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to taka praca nie byłaby pracą nadliczbową. Stosowanie tych systemów nie może jednak naruszać przepisów o odpoczynku dobowym.

Nowelizacja usuwa istniejący przepis, dotyczący niewliczania do urlopu wypoczynkowego dni tygodnia niebędących dniami pracy w urzędzie.

Wynagrodzenie

Nowe przepisy przewidują, iż wynagrodzenie członka korpusu służby cywilnej określone stałą stawką miesięczną przysługiwałoby w jednakowej wysokości za każdy miesiąc okresu rozliczeniowego, bez względu na liczbę godzin przepracowanych w poszczególnych miesiącach w ramach rozkładu czasu pracy ustalonego dla członka korpusu służby cywilnej. Stała wysokość wynagrodzenia byłaby zapewniona także w miesiącu, w którym członek korpusu służby cywilnej nie miałby obowiązku wykonywania pracy ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym lub wykorzystywanie czasu wolnego lub dni wolnych od pracy z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Nowelizacja umożliwia wykonywanie pracy w ruchomym czasie pracy na pisemny wniosek zainteresowanego członka korpusu służby cywilnej.

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA