REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop bezpłatny dla nauczyciela i pracownika

Adwokat Dariusz Makulec
Urlop bezpłatny nauczyciela pracownika./ Fot. Fotolia
Urlop bezpłatny nauczyciela pracownika./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny dla nauczyciela został w niewielkim zakresie uregulowany w Karcie Nauczyciela w sposób odmienny od regulacji zawartej, w tym zakresie w kodeksie pracy, a dotyczącej pracowników, w tym pracowników obsługi zatrudnionych w placówkach oświatowych.

Urlop bezpłatny

REKLAMA

Karta Nauczyciela określa w treści art. 68 ust. 1 i § 12 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r., Nr 1, poz. 5) regulacje dotyczące urlopu bezpłatnego. W pozostałym nieuregulowanym zakresie zgodnie z treścią art. 91 c ust. 1 KN zastosowanie znajdą przepisy kodeksu pracy. Natomiast przypisy kodeksu pracy w zakresie dotyczącym urlopu bezpłatnego stosujemy do pracowników, w tym pracowników obsługi zatrudnionych w placówkach oświatowych.

REKLAMA

Urlop bezpłatny w obydwu przypadkach powoduje sytuację prawną, w której stosunek pracy pomiędzy stronami trwa, jednak ich prawa i obowiązki ulegają zawieszeniu. Tym samym nauczyciel/pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy, a pracodawca płacić wynagrodzenia. Okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, za wyjątkiem sytuacji wynikających z treści art. 174 § 4 kp i art. 1741 § 1 kp. Przedmiotowy okres nie jest okresem składowym i nieskładowym w rozumieniu ustawy emerytalnej (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 4 października 2005 r. III AUa 1383/2004).

Polecamy serwis: Pracownicy

Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny także z innych ważnych przyczyn. W przypadku pracownika przepisy kodeksu pracy nie określają przyczyn udzielenia urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pracownika, który zgodnie z treścią art. 174 § 1 kp składa wniosek do pracodawcy.

REKLAMA

Udzielenie urlopu bezpłatnego nie jest obligatoryjne zarówno w przypadku pracownika, jak i nauczyciela. W obydwu przypadkach pracodawca może odmówić udzielania urlopu bezpłatnego bez podania przyczyny. Natomiast w przypadku nauczyciela dyrektor szkoły odmawia takiego urlopu jeżeli spowoduje to zakłócenie toku pracy szkoły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie treści przepisów dotyczących nauczyciela i pracownika wskazują, że przedmiotowy urlop udzielany jest wyłączenie na wniosek, a tym samym pracodawca nie może skierować nauczyciela/pracownika na taki urlop bez jego zgody i wniosku. Udzielenie przez pracodawcę w taki sposób urlopu bezpłatnego jest bezskuteczne, a nauczycielowi/pracownikowi, w takim przypadku w przypadku choroby w okresie tak udzielonego urlopu przysługuje zasiłek chorobowy (Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 15 października 1996 r., III AUa 34/96).

Polecamy serwis: Oświata

Przepisy prawa w obydwu przypadkach nie przewidują okresu trwania urlop bezpłatnego. Natomiast w przypadku gdy urlop bezpłatny ma trwać dłużej niż 3 miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania nauczyciela/pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Ponadto należy podnieść, że nauczyciel/pracownik ma obowiązek wskazania we wniosku okres urlopu bezpłatnego. Pracodawca nie może udzielić urlopu bezpłatnego, bez uzgodnienia z pracownikiem, w innym okresie niż wskazanym przez nauczyciela/pracownika, jednakże może udzielić urlopu bezpłatnego w wymiarze krótszym niż wskazany we wniosku nauczyciela/pracownika (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 21 października 2003 r. I PK 559/2002).

W przypadku gdy nauczyciel/pracownik podejmie wolę skrócenia urlopu bezpłatnego przed upływem okresu trwania urlopu bezpłatnego powinien skierować wniosek do pracodawcy, który jednak nie ma obowiązku uwzględnić wniosku nauczyciela/pracownika. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego nauczyciel/pracownik ma obowiązek zgłosić pracodawcy gotowość świadczenia pracy, a pracodawca ma obowiązek dopuścić nauczyciela/pracownika do pracy.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 07 stycznia 2014 r.);
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94, z późn. zm.) (stan prawny na dzień 07 stycznia 2014 r.);
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r., Nr 1, poz. 5) (stan prawny na dzień 07 stycznia 2014 r.).

Zobacz również: Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA