REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić nagrodę jubileuszową dla pracownika samorządowego

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy pracownika. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od kwoty wynagrodzenia. Jak prawidłowo naliczyć wysokość nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego?

REKLAMA

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym pracownikowi samorządowemu w zależności od stażu pracy. Wypłaca się ją pracownikom samorządowym (art. 23 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych), którzy przepracowali łącznie:

• 20 lat pracy - w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego,

• 25 lat pracy - w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 30 lat pracy - w wysokości 150% wynagrodzenia miesięcznego,

• 35 lat pracy - w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego,

• 40 lat pracy - w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego,

• 45 lat pracy - w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Wyższe wynagrodzenie, większa nagroda

REKLAMA

Wysokość przysługującej pracownikowi nagrody jubileuszowej uzależniona jest bezpośrednio od wysokości otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Podstawę obliczenia wysokości nagrody jubileuszowej stanowi bowiem wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do tej nagrody, chyba że korzystniejsze dla pracownika jest wynagrodzenie, jakie otrzyma w dniu wypłaty nagrody.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę ustalenia wysokości nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi oblicza się na podobnych zasadach, jakie obowiązują przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Przepisy rozporządzenia z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (dalej: rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania) odsyłają do rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe) i zasad naliczania ekwiwalentu za urlop. Wskazują dokładnie, które z tych przepisów należy stosować, obliczając wysokość nagrody jubileuszowej. Wynagrodzenie stanowiące podstawę nagrody jubileuszowej oblicza się zgodnie z § 14-17 rozporządzenia urlopowego (§ 12 rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania).

Przy naliczaniu wysokości nagród jubileuszowych wynagrodzenie stanowiące ich podstawę oblicza się, uwzględniając takie składniki wynagrodzenia pracownika, jakie brane są pod uwagę przy naliczaniu wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy tego pracownika.

Przy obliczaniu ekwiwalentu (czyli podstawy nagrody jubileuszowej) uwzględnia się składniki wynagrodzenia jak przy naliczaniu wynagrodzenia urlopowego (§14 rozporządzenia urlopowego).

W celu ustalenia wysokości wynagrodzenia urlopowego pracownika (wysokości wynagrodzenia będącego podstawą nagrody jubileuszowej) uwzględnia się wynagrodzenie przysługujące pracownikowi wraz z innymi świadczeniami ze stosunku pracy. Wyjątek stanowią (§ 6 rozporządzenia urlopowego):

• jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

• wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

nagrody jubileuszowe,

• wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,

• dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

• wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

• nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne,

• odprawy emerytalne lub rentowe albo inne odprawy pieniężne,

• wynagrodzenia i odszkodowania przysługujące w razie rozwiązania stosunku pracy.

Składniki wynagrodzenia uwzględniane w jubileuszówce

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu (wynagrodzenia będącego podstawą nagrody jubileuszowej) w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu oraz nagrody (§ 15 rozporządzenia urlopowego). Uwzględnia się również dodatkowe składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc, np. comiesięczne premie regulaminowe. Zlicza się średnią premii z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty odprawy. Jeśli wysokość takiej premii znacznie różni się w poszczególnych miesiącach, przy ustalaniu wysokości odprawy można uwzględniać premie w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy (§ 16 rozporządzenia urlopowego). Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (nagrody jubileuszowej), uwzględnia się przy średniej wysokości z tego okresu (§ 17 rozporządzenia urlopowego). Są to jedyne przepisy z rozporządzenia urlopowego stosowane przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop, które należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia będącego podstawą nagrody jubileuszowej. Nie ma żadnych podstaw do stosowania przy ustalaniu wysokości nagród jubileuszowych współczynnika ekwiwalentowego.

Jak obliczyć wysokość nagrody

Przy obliczaniu podstawy nagrody jubileuszowej nie korzysta się ze współczynnika ekwiwalentowego. Ustala się tylko wynagrodzenie, czyli podstawę nagrody, uwzględniając dopuszczalne składniki wynagrodzenia z poszczególnych okresów.

Przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu - nagrody jubileuszowej - uwzględnia się takie dodatkowe składniki wynagrodzenia, jak:

• wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

• dodatek za staż pracy,

• dodatek za szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy,

• dodatek za języki obce,

• premie i nagrody periodyczne,

• dodatek funkcyjny.

Następnie oblicza się odpowiednią wielokrotność tak ustalonej podstawy nagrody. Tutaj decydujące znacznie będzie miał staż pracy pracownika samorządowego, im wyższy, tym wyższa będzie mu przysługiwała nagroda jubileuszowa.

Magdalena Kasprzak

Podstawy prawne:

• Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593, ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 170, poz. 1218)

• Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 86, poz. 953; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589)

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. nr 146, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 73, poz. 431)

• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 217, poz. 1591)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA