REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a staż pracy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w naszym urzędzie miasta nie określa, aby jednym z kryteriów o przyznanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokości dopłat z funduszu był staż pracy pracowników zatrudnionych w miejscu pracy (nie bierzemy pod uwagę stażu pracy ogólnego, a także zakładowego).

W miesiącach marzec-kwiecień Komisja socjalna zbierała wnioski o przyznanie świadczenia socjalnego od pracowników urzędu - uprawnionych do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W tym czasie z dniem 2 kwietnia 2008 r. zatrudniliśmy w urzędzie nowego pracownika, który następnego dnia (tj. 3 kwietnia 2008 r.) złożył wniosek o przyznanie świadczenia socjalnego. Komisja socjalna uwzględniła jego wniosek i wypłaciła mu świadczenie. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

REKLAMA

Odpowiedź:

Tak, świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) może otrzymać także nowo zatrudniony pracownik. Staż pracy - czy to ogólny, czy zakładowy - absolutnie nie może być kryterium decydującym o przyznawaniu świadczeń z funduszu socjalnego. Należy brać pod uwagę jedynie kryterium socjalne.

Uzasadnienie:

REKLAMA

Ustalenie prawidłowych kryteriów przyznawania świadczeń z ZFŚS rodzi w praktyce wiele wątpliwości i problemów, często występują tutaj nieprawidłowości. Związane są one najczęściej ze stosowaniem niezgodnych z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o ZFŚS) kryteriów przyznawania pomocy z funduszu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady i warunki korzystania ze świadczeń ZFŚS określone powinny zostać szczegółowo w regulaminie gospodarowania środkami funduszu. Postanowienia regulaminu nie mogą być sprzeczne z zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, czyli przyznawania świadczeń z ZFŚS, według kryterium socjalnego, które obejmuje sytuację:

• życiową,

• rodzinną,

• materialną

osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

REKLAMA

Kryterium zakładowego stażu pracy może być wykorzystywane w wielu sytuacjach. Często same przepisy powszechnie obowiązującego prawa przyznają większe uprawnienia pracownikom mającym dłuższy czas zatrudnienia u tego samego pracodawcy. W odniesieniu jednak do korzystania ze środków ZFŚS pracodawca nie może stosować takiego kryterium (nawet jako dodatkowego), ponieważ nie ma ono wpływu na sytuację socjalną pracownika.

Stosowanie stażu pracy jako kryterium może powodować odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy o ZFŚS. Kto, będąc pracodawcą lub będąc odpowiedzialnym, w jego imieniu nie wykonuje przepisów albo podejmuje działania niezgodne z przepisami ustawy o ZFŚS, podlega karze grzywny. Działaniem niezgodnym z ustawą o ZFŚS będzie np. uzależnienie przyznawania świadczeń od długości zatrudnienia u danego pracodawcy.

W konsekwencji nawet bardzo krótki okres zatrudnienia w zakładzie pracy uprawnia do korzystania ze środków funduszu. Innymi słowy, pracownik nabywa prawo do korzystania ze środków ZFŚS od pierwszego dnia zatrudnienia.

Przyznawanie świadczeń nie jest nigdy automatyczne. Zawsze trzeba brać pod uwagę kryterium socjalne oraz posiadane na rachunku funduszu środki.

Marek Rotkiewicz

Podstawa prawna:

• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA