REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o dochodach pracownika na cele ZFŚS

Joanna Nowicka

REKLAMA

Obowiązujące przepisy nie regulują zasad rozdzielania środków pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) na poszczególne cele ani zasad przyznawania świadczeń socjalnych uprawnionym osobom. Zasady te powinny być ustalone wewnętrznie – w regulaminie zakładowym jednostki.

Przepisy nie określają również kwoty dochodu uprawniającej do korzystania ze świadczeń z  zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) – należy zatem uznać, że świadczenia socjalne z tego funduszu mają charakter uznaniowy. Ich przyznanie oraz wysokość uzależnia się jednak od spełniania określonych kryteriów socjalnych, z których najważniejszym jest sytuacja materialna osoby uprawnionej, występującej o przyznanie takiego świadczenia.

REKLAMA

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Według przepisów ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ustawa o ZFŚS), przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS są uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS). Świadczenia te powinny trafiać do osób faktycznie potrzebujących pomocy – nie mogą być przydzielane każdemu „po równo”, przy czym przy przyznawaniu środków z tego funduszu należy brać pod uwagę dochód przypadający na jednego członka rodziny, a nie tylko na danego pracownika (osobę uprawnioną). Podstawowym kryterium przyznawania świadczeń z tego funduszu jest zatem określone w ustawie o ZFŚS tzw. kryterium socjalne, uwzględniające sytuację rodzinną, materialną i osobistą pracownika.

Czytaj także: Najczęstsze nieprawidłowości spotykane na etapie tworzenia ZFŚS>>

ZAPAMIĘTAJ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W regulaminie ZFŚS obowiązującym w jednostce można również wprowadzić dodatkowe kryteria, jednak nie mogą one pozostawać w sprzeczności z tymi wskazanymi bezpośrednio w ustawie o ZFŚS.

Przepisy ustawy o ZFŚS nie określają sposobu dokumentowania dochodów pracowników do celów socjalnych. Zgodnie z zasadami przyjętymi w wewnętrznym regulaminie ZFŚS, pracodawca ma prawo wystąpić o oświadczenie o sytuacji dochodowej pracownika (osoby uprawnionej) i członków jego rodziny.

Regulamin ZFŚS powinien określać sposób ustalania dochodu, czyli m.in.:

● okres, z jakiego będą przyjmowane dochody rodziny czy gospodarstwa domowego

● osoby, których zarobki bierze się pod uwagę

● rodzaje i składniki wynagrodzenia przyjmowane do wyliczenia dochodu.

W regulaminie ZFŚS warto zatem określić, o jakie konkretnie świadczenia mogą się starać pracownicy i inne osoby uprawnione. Przykładowo, w regulaminie można zamieścić zapis przyznający osobom uprawnionym:

● pomoc rzeczową dla osób w trudnej sytuacji życiowej (np. bony żywnościowe, paczki świąteczne, książki dla dzieci),

● pomoc finansową dla osób w trudnej sytuacji życiowej (w tym pożyczki i zapomogi),

● dofinansowania do wypoczynku,

● dofinansowania do wczasów leczniczych i pobytu w sanatorium,

dofinansowanie biletów wstępu na imprezy kulturalne i sportowe oraz zakup sprzętu sportowego,

koszty imprez rekreacyjno-sportowych,

● pożyczki na cele mieszkaniowe.

Czytaj także: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 r.>>

REKLAMA

W regulaminie ZFŚS powinny być także określone wzory wniosków i dokumentów, które powinien złożyć pracownik ubiegający się o świadczenie socjalne – w tym także wzór oświadczenia o dochodach. W przypadku gdy brak jest odrębnego wzoru takiego oświadczenia, tworzy się tzw. ogólny wniosek o przyznanie świadczenia socjalnego, w którym zawiera się klauzulę następującej treści:

Łączne dochody z ostatnich trzech miesięcy wszystkich członków mojej rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe, wyniosły ..................... zł, co w przeliczeniu na jedną osobę w miesiącu wynosi: ........................... zł.

Na tej podstawie pracodawca jest w stanie ocenić sytuację materialną i życiową swojego podwładnego oraz podjąć decyzję o przyznaniu mu pomocy socjalnej.

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 45, poz. 235)

Czytaj także: Administrowanie Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA