REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Monika Małek
świadczenie rodzicielskie 2016
świadczenie rodzicielskie 2016
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego do systemu świadczeń rodzinnych od stycznia 2016 roku. Ma ono poprawić sytuację finansową matek, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński i zachęcić osoby niebędące pracownikami do powiększania swoich rodzin.

Projekt świadczenia rodzicielskiego

Po Karcie Dużej Rodziny i wydłużeniu urlopu macierzyńskiego rząd postanowił zająć się sytuacją rodziców, którzy nie podlegają ubezpieczeniu na wypadek choroby lub macierzyństwa. Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wprowadza do ustawy o świadczeniach rodzinnych nowy rodzaj świadczeniaświadczenie rodzicielskie. Jest ono skierowane do matek, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego albo innych świadczeń z tytułu urodzenia dziecka (przysługujących np. funkcjonariuszom służb mundurowych). Będą to więc osoby bezrobotne, studenci czy osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Zasady przyznawania

Świadczenie rodzicielskie będzie przyznawane na zasadach podobnych do obowiązujących w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Uprawniona do nowego świadczenia będzie osoba, która urodziła dziecko, przyjęła dziecko na wychowanie i planuje je przysposobić lub też osoba sprawująca nad dzieckiem opiekę jako rodzina zastępcza. Świadczenie będzie przysługiwało na okres od 52 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej do 71 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków. W przypadku przyjęcia dzieci na wychowanie świadczenie przysługuje do osiągnięcia przez dziecko wieku lat 7 lub 10, jeśli ma odroczony obowiązek szkolny.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Wysokość zasiłku

Osoby, które mogłyby otrzymywać zasiłek macierzyński, ale z niego zrezygnują,  nie mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Nowe świadczenie ma wynosić 1000 zł, a kwota ta będzie weryfikowana według zasad dotyczących wszystkich świadczeń rodzinnych. Aby uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż świadczenie rodzicielskie, projekt ustawy wprowadza minimalną kwotę zasiłku macierzyńskiego netto również w wysokości 1000 zł. Planowane jest również usunięcie z systemu przepisów, które przedłużają okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych kobietom, które urodziły dziecko. Bezrobotna mogła pobierać zasiłek tak długo, jak trwałby jej urlop macierzyński. Według nowej regulacji bezrobotna będzie mogła ubiegać się o świadczenie rodzicielskie zamiast przedłużać zasiłek.

Przepisy przejściowe

Planowane zmiany mają wejść w życie od stycznia 2016 roku, jednak w przepisach przejściowych przewidziano możliwość skorzystania z nowego świadczenia dla rodziców, których dzieci urodzą się wcześniej, ale nie minie jeszcze okres pobierania przez nich świadczenia, tj. 52 tygodnie lub odpowiednio więcej. Nie będzie to jednak przysługiwało rodzicom, którzy pobrali już zasiłek macierzyński lub też skorzystali z przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych. W projekcie uregulowana została także sytuacja rolników, którym zmieniona zostanie forma wypłacania zasiłku macierzyńskiego z jednorazowego na comiesięczny. Rolnicy, którzy urodzili dzieci przed 1 stycznia 2016 roku, ale nie minął jeszcze termin 52 tygodni, będą mogli otrzymać podwyższenie zasiłku macierzyńskiego w wysokości różnicy między nową wysokością zasiłku a kwotą dotychczasową. Zasiłek w podwyższonej kwocie będzie im przysługiwał od 1 stycznia do końca wspomnianego terminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z 08.01.2015 r.

Zobacz także: Świadczenia rodzinne w 2016 r. nawet po przekroczeniu progu dochodowego - projekt "złotówka za złotówkę"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA