REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo - uwagi ogólne, wzory

Zdzisława Koźmin
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czynności prawne mogą być dokonywane bezpośrednio przez zainteresowaną osobę, lecz niekoniecznie osobiście. Mocodawca jest wówczas reprezentowany przez pełnomocnika, który wykonuje za niego te czynności w granicach określonych w pełnomocnictwie

Pełnomocnictwo jest jednostronnym oświadczeniem osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy w zakresie udzielonego pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo nie zobowiązuje do działania, daje tylko możność podjęcia działań w imieniu mocodawcy. Kwestia ewentualnego obowiązku działania może być rozstrzygnięta w innym stosunku prawnym - w umowie czy poleceniu służbowym.

REKLAMA

• Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być osoba prawna lub fizyczna, która ma chociażby ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że pełnom

ocnikiem może być już osoba, która ukończyła 13 lat. Młodsze osoby nie mogą być pełnomocnikami, gdyż nie mają zdolności do czynności prawnych. Powyższa reguła nie ma zastosowania do ustanowienia osoby prawnej, prokurenta w spółkach, gdyż muszą mieć oni pełną zdolność do czynności prawnych.

Czytaj także: Pełnomocnik w postępowaniu administracyjnym>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Czy pełnomocnik może ustanawiać dalszych pełnomocników?

Może, ale tylko pod warunkiem, że taka możliwość będzie wynikać z treści otrzymanego od mocodawcy pełnomocnictwa, z ustawy lub ze stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Oznacza to w szczególności, że aby pełnomocnik mógł ustanowić pełnomocnika, należy taką możliwość ustanowić w pełnomocnictwie.

• Czy pełnomocnik może zawrzeć umowę sam ze sobą?

Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy. Dotyczy to sytuacji, gdy pełnomocnik reprezentuje jednocześnie obie strony czynności prawnej.

Rodzaje pełnomocnictwa

Rozróżnia się następujące pełnomocnictwa:

• pełnomocnictwo ogólne obejmuje czynności zwykłego zarządu (dokonywanie bieżących remontów domu), nie obejmuje natomiast czynności przekraczających ten zakres (sprzedaż domu),

• pełnomocnictwo rodzajowe obejmuje czynności określonego rodzaju (reprezentowanie mocodawcy przed sądem przez adwokata),

• pełnomocnictwo szczególne obejmuje jedną, ściśle określoną czynność (sprzedaż domu).

REKLAMA

Szczególnym rodzajem pełnomocnictwa jest prokura. Jest to pełnomocnictwo udzielone przez spółkę handlową. Upoważnia ono do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa spółki. Osobnego upoważnienia wymaga jednak zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa spółki, ustanowienie na nim prawa użytkowania oraz zbycie i obciążenie wchodzącej w jego skład nieruchomości.

Często mamy do czynienia z tak zwanym pełnomocnictwem domniemanym. Pełnomocnikiem domniemanym jest osoba czynna w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonego do obsługiwania publiczności. Osobę tę uważa się za umocowaną do dokonywania czynności prawnych, które zazwyczaj bywają dokonywane z osobami korzystającymi z usług tego przedsiębiorstwa. Z tego rodzaju pełnomocnictwem spotykamy się w biurach turystycznych, bankach czy sklepach.

W przypadku gdy pełnomocnik dokona określonej czynności po wygaśnięciu pełnomocnictwa, ta czynność jest ważna. Dlatego mocodawca powinien zawsze zadbać o zwrot dokumentu pełnomocnictwa po jego wygaśnięciu.

Formy pełnomocnictwa

Pełnomocnictwo może być udzielone w dowolnej formie. Jeżeli jednak do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. I tak na przykład pełnomocnictwo do sprzedaży domu powinno być udzielone w formie aktu notarialnego. Ponadto pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności.

Czytaj także: Reprezentacja zakładu budżetowego w zakresie zawierania umów>>

Wygaśnięcie pełnomocnictwa

Każde pełnomocnictwo wygasa po wykonaniu czynności lub z upływem czasu, na który zostało ustanowione. Jeżeli pełnomocnictwo ma czas nieokreślony to mocodawca może odwołać pełnomocnictwo. Z mocy prawa pełnomocnictwo staje się nieskuteczne, gdy nastąpiła śmierć mocodawcy lub pełnomocnika.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, który otrzymał pełnomocnictwo w ramach czynności służbowych, należy pełnomocnictwo anulować w formie pisemnej, na przykład:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Pełnomocnictwo do udziału w zebraniu wspólnoty mieszkaniowej

W zebraniach wspólnoty mogą uczestniczyć wyłącznie członkowie wspólnoty. Podczas zebrania mogą być poruszone tematy, których zakres dotyczy danych osobowych właścicieli lokali lub mają być podejmowane uchwały, które tylko właściciele mogą akceptować lub odrzucać. Jeżeli właściciel nie może uczestniczyć osobiście, ma prawo ustanowić pełnomocnika. Problem pełnomocnictw reguluje kodeks cywilny. Zgodnie z art. 98 do podejmowania decyzji w sprawach nieprzekraczających zakresu zwykłego zarządu nieruchomością wspólną wystarczy pełnomocnictwo ogólne, które musi być udzielone w formie pisemnej, na przykład:

„Udzielam pełnomocnictwa Pani Marii Dzikowskiej PESEL............... do występowania w moim imieniu podczas zebrania wspólnoty mieszkaniowej w dniu....................”.

REKLAMA

Jeżeli jednak podczas zebrania mają być podejmowane uchwały przekraczające zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, to pełnomocnik musi posiadać pełnomocnictwo precyzujące sprawy, w których może podejmować decyzję w imieniu właściciela lokalu, na przykład:

„Upoważniam Jacka Jaworskiego PESEL............... do wyrażania w moim imieniu woli w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, w szczególności do głosowania nad uchwałą wspólnoty dotyczącą zatwierdzenia rocznego planu gospodarczego wspólnoty”.

Takie pełnomocnictwo nie wymaga poświadczenia przez notariusza. Podpis mocodawcy powinien być złożony w obecności zarządcy lub zarządu wspólnoty albo autentyczność podpisu potwierdzą inni członkowie wspólnoty.

W sprawach mniejszej wagi organ administracji może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli interes reprezentuje członek najbliższej rodziny lub domownik i nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu członka wspólnoty.

Czytaj także: WSA: Upoważnienie do złożenia podpisu niezależne od pełnomocnictwa>>

Wzory pełnomocnictw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zdzisława Koźmin

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA