REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co roku urzędy zmieniają numer PESEL kilku tysiącom obywateli

REKLAMA

Sprostowanie daty urodzenia, zmiana płci lub sprostowanie jej oznaczenia, adopcja, wprowadzenie w błąd co do tożsamości - z takich powodów urzędy zmieniają obywatelom Polski i cudzoziemcom numery PESEL. Co roku dotyczy to kilku tysięcy osób.

Numer PESEL, składający się z jedenastu cyfr, nadaje się obywatelom polskim zameldowanym w kraju, Polakom mieszkającym za granicą (jeżeli ubiegają się o wydanie paszportu), a także cudzoziemcom zameldowanym na pobyt stały lub czasowy trwający ponad trzy miesiące (w zbiorze PESEL jest obecnie ok. 276 tys. obcokrajowców). Zgodnie z wciąż obowiązującymi przepisami ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 1974 r. numer ten nadaje się na wniosek gminy lub np. polskiego konsula.

REKLAMA

REKLAMA

Na wniosek zainteresowanej osoby szef MSW może też numer PESEL zmienić. Co roku dokonuje się kilku tysięcy takich zmian. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak, w 2010 r. było ich ponad 4,7 tys., w 2011 r. - 2,8 tys., a w 2012 r. (do października) - 2,5 tys.

Obecnie obowiązujące prawo przewiduje cztery przypadki, gdy przypisany danej osobie numer PESEL podlega zmianie. Pierwszy to sprostowanie daty urodzenia. Drugi to sprostowanie oznaczenia płci, jakie zapisano w dokumentach, lub przypadki zmiany płci. Trzecia możliwość zmiany PESEL-u to sporządzenie nowego aktu urodzenia, co czyni się w przypadku adopcji dziecka. Ostatnia zmiana dotyczy przypadków, gdy urząd został wprowadzony w błąd co do tożsamości osoby, której nadano numer PESEL.

REKLAMA

Zgodnie z uchwaloną we wrześniu 2010 r. ustawą o ewidencji ludności (jej przepisy miały wejść w życie od początku 2013 r., ale po ostatnich zmianach zaczną obowiązywać dwa lata później), numer PESEL będzie zmieniany w trzech przypadkach: sprostowania daty urodzenia, zmiany płci oraz nadania numeru PESEL "na skutek omyłki organu administracji publicznej mającej wpływ na numer PESEL" lub wprowadzenia urzędu w błąd co do tożsamości osoby. W tych przypadkach zmiana PESEL-u ma się odbywać z urzędu, a uprawnienie do wystąpienia o taką korektę przyznano urzędom stanu cywilnego oraz organowi, który albo pomylił się, albo został wprowadzony w błąd. Na liście podmiotów uprawnionych do wystąpienia o zmianę PESEL-u ustawa nie wymienia natomiast osoby, której zmiana dotyczy. Przewidziano jedynie powiadomienie po dokonaniu takiej czynności.

Pod rządami nowej ustawy sporządzenie nowego aktu urodzenia dla adoptowanego dziecka będzie skutkowało nadaniem nowego numeru oraz usunięciem z bazy PESEL i z rejestru mieszkańców danych dziecka wprowadzonych tam przed adopcją. Co ciekawe, jeśli dojdzie do tzw. rozwiązania stosunku przysposobienia i - co za tym idzie - unieważnienia nowego aktu urodzenia, jaki wystawiono dziecku przy adopcji, numer PESEL się nie zmienia. Takie regulacje zawarto w rozporządzeniu w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL, które MSW - spodziewając się, że nowa ustawa wejdzie w życie od początku 2013 r. - wydało w styczniu 2012 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nową ustawą w rejestrze PESEL nadal gromadzone będą dane obywateli polskich zamieszkałych w kraju i za granicą (tych ostatnich, jeśli ubiegają się o polski dokument tożsamości), a także cudzoziemców. Jeśli chodzi o obcokrajowców, nowa ustawa wymienia długą listę kategorii osób, których dane mają być zbierane. Chodzi np. o osoby, które uzyskały prawo stałego pobytu w Polsce, którym udzielono zezwolenia na osiedlenie się albo które uzyskały status uchodźcy, azyl lub ochronę czasową; w niektórych przypadkach również członków rodzin takich osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA