REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Braki formalne podania a dalsze kroki

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Braki formalne podania a dalsze kroki./ fot. Fotolia
Braki formalne podania a dalsze kroki./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skuteczność pisma procesowego jest uzależniona od tego czy spełnia ono wymogi formalne stawiane przez ustawodawcę. W sytuacji, w której organ stwierdza braki formalne w danym piśmie procesowym, jest zobowiązany do wezwania wnoszącego do usunięcia braków.

Podania (odwołania, zażalenia, wyjaśnienia i żądania) mogą być wnoszone w różnej formie. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) w art. 63 przewiduje następujące formy:

REKLAMA

  • pisemna;
  • ustną do protokołu;
  • telegraficzną;
  • formę elektroniczną, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej organu administracji publicznej.

Wspólną kwestią dla każdej z tych form jest to, że podanie powinno zawierać osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Dla formy pisemnej i ustnej do protokołu przewidziano obowiązek podpisu przez wnoszącego oraz protokołu przez pracownika, który go sporządził. Jeżeli zdarzy się tak, że osoba nie może lub nie umie złożyć podpisu, podpisuje się za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc wzmiankę o tym obok podpisu.

Zobacz również: Finanse

Podanie elektroniczne

Podanie złożone w formie elektronicznej być opatrzone podpisem potwierdzonym przez ePUAP, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej. Ponadto powinno zawierać dane w ustalonym formacie oraz adres elektroniczny wnoszącego podanie. W przypadku gdy w podaniu nie będzie adresu elektronicznego, organ przyjmuje, że właściwym jest adres elektroniczny, z którego nadano podanie. Organ administracji publicznej jest zobowiązany potwierdzić przyjęcie podania, jeżeli wnoszący tego zażąda.

Działania organu w razie braków formalnych

REKLAMA

W zależności od rodzaju podania, powinny się w nim znaleźć określone elementy. Organ administracji publicznej, który stwierdził, że w danym podaniu nie ma jakiegoś elementu, powinien wezwać wnoszącego  do usunięcia tych braków pod rygorem nierozpatrzenia sprawy. Wnoszący ma 7 dni na dokonanie poprawek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo administracyjne określa, że pozostawienie sprawy bez rozpoznania jest dopuszczalne tylko jeżeli w podaniu nie wskazano adresu wnoszącego podanie i nie da się go ustalić na podstawie posiadanych danych. Należy jednak zaznaczyć, że organ ma tu obowiązek do ustalenia adresu również na podstawie danych posiadanych przez inne organy państwowe. Nie dotyczy to braku adresu elektronicznego.

Przepisy k.p.a nie określają formy wezwania do usunięcia braków. Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 23 września 1986 r. (IV SAB 13/86) stwierdza, że wezwanie powinno mieć charakter postanowienia.

Bezpodstawne pozostawienie bez rozpoznania podania ma charakter bezczynności organu. Na tego rodzaju bezczynność służy skarga do sądu administracyjnego.

 Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168 z późn. zm.)

Postanowienie NSA z 23 września 1986 r. (IV SAB 13/86)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    REKLAMA

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

    REKLAMA