REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć partię polityczną?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak założyć partię polityczną?/ fot. Fotolia
Jak założyć partię polityczną?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą pluralizmu politycznego obywatelom RP przysługuje prawo do tworzenia partii politycznych. Konieczne jest jednak spełnienie kilku wymogów, które stawia ustawa o partiach politycznych.

Zgodnie z art. 1 ustawy o partiach politycznych, partia polityczna jest dobrowolną organizacją, występującą pod określoną nazwą, stawiającą sobie za cel udział w życiu publicznym poprzez wywieranie metodami demokratycznymi wpływu na kształtowanie polityki państwa lub sprawowanie władzy publicznej.

REKLAMA

Członkami partii mogą być obywatele RP, którzy ukończyli 18 rok życia. Inne ustawy przewidują szereg wyjątków od tej zasady. Przykładowo według ustawy o Policji, policjant nie może być członkiem partii politycznej. Także Rzecznik Praw Dziecka, funkcjonariusz CBA, ABW oraz Prezes NIK , nie mogą być członkami partii politycznej.

Rejestracja partii - zgłoszenie

Partia polityczna może korzystać z praw wynikających z ustaw po uzyskaniu wpisu do ewidencji partii politycznych. Jest ona prowadzona przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

REKLAMA

Zgłoszenie partii powinno zawierać nazwę oraz jej skrót, określenie adresu siedziby partii politycznej oraz imiona, nazwiska i adresy osób wchodzących w skład organów uprawnionych w statucie do reprezentowania partii na zewnątrz oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych (3 takie osoby dokonują zgłoszenia partii).

Do zgłoszenia należy załączyć także statut partii politycznej oraz wykaz co najmniej 1000 obywateli polskich popierających zgłoszenie. Można załączyć także wzorzec symbolu graficznego partii politycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Statut jest uchwalany przez zgromadzenie ogólne członków partii lub zgromadzenie ich przedstawicieli. Określa on strukturę, cele i zasady działania partii, a w szczególności:

  • nazwę, skrót nazwy i siedzibę partii;
  • sposób nabywania i utraty członkostwa;
  • prawa i obowiązki członków;
  • organy partii, w tym organy reprezentujące partię na zewnątrz oraz uprawnione do zaciągania zobowiązań majątkowych, ich kompetencje oraz czas trwania ich kadencji;
  • tryb dokonywania wyboru organów partii i uzupełniania składów tych organów;
  • sposób zaciągania zobowiązań majątkowych, uzyskiwania środków finansowych oraz tryb sporządzania i zatwierdzania informacji o działalności finansowej partii;
  • zasady tworzenia i znoszenia terenowych jednostek organizacyjnych partii;
  • zasady dokonywania zmian statutu;
  • sposób rozwiązania się partii oraz tryb połączenia z inną partią lub innymi partiami.

Wykaz osób popierających zgłoszenie powinien zawierać imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery ewidencyjne PESEL i własnoręczne podpisy tych osób. Należy zaznaczyć, że mogą to być jedynie osoby, które ukończyły 18 lat i mają pełną zdolność do czynności prawnych.

Zobacz również: Finanse

Postanowienie sądu

Sąd niezwłocznie dokonuje wpisu partii do ewidencji, jeżeli zgłoszenie jest zgodne z prawem. Robi to w formie postanowienia.

Jeżeli zgłoszenie partii zawiera jakieś błędy, sąd jest zobowiązany do wezwania zgłaszających do usunięcia stwierdzonych wad w wyznaczonym przez siebie terminie, nie dłuższym niż 3 miesiące.

REKLAMA

Dotyczy to także partii już działających - partia polityczna nie powinna być zaskakiwana arbitralną decyzją sądu o wykreśleniu wpisu jej z ewidencji i postawieniu w stan likwidacji z powodu nie dostosowania statutu do wymagań określonych w ustawie. W postanowieniu z 21 października 2003 r. Sąd Najwyższy (I CK 243/02) stwierdził, że w pierwszej kolejności należy dać partii czas na dostosowanie statutu do wymagań określonych w ustawie jednak nie więcej niż 3 miesiące. Dopiero po bezskutecznym upływie tego terminu sąd może wydać postanowienie o wykreśleniu wpisu partii z ewidencji i postawieniu jej w stan likwidacji.    

Partia uzyskuje osobowość z chwilą wpisu do rejestru a nie z datą uprawomocnienia się postanowienia o wpisie do ewidencji (patrz: postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 22 lipca 2005 r. I ACa 123/05).

Na podstawie art. 19 ustawy o partiach politycznych Partia polityczna jest obowiązana zawiadomić Sąd o zmianie statutu partii, zmianie adresu siedziby partii, zmianach w składzie organów uprawnionych w statucie do reprezentowania partii na zewnątrz oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku partii grozi nawet wykreślenie z ewidencji a więc utrata osobowości prawnej.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Odmowa wpisu do ewidencji

Sąd może wydać postanowienie o odmowie wpisu partii politycznej do ewidencji. Dzieje się to w następujących przypadkach:

  • gdy zgłaszający zostali wezwani do usunięcia w wyznaczonym terminie określonych braków formalnych i nie zrobili tego;
  • W razie powstania wątpliwości co do zgodności z Konstytucją celów lub zasad działania partii politycznej określonych w statucie, Sąd postanawia o zawieszeniu postępowania i występuje do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem w sprawie zgodności statutu z Konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie o niezgodności z Konstytucją statutu lub jego części, Sąd odmawia wpisu partii do ewidencji. Takie postanowienie nie podlega zaskarżeniu.

Istotną rolę pełni tutaj art. 13 Konstytucji RP. Głosi on, że zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Opracowano na podstawie:

Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 604 z późn. zm.)

Postanowienia Sądu Najwyższego z 21 października 2003 r. (I CK 243/02)

Postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 22 lipca 2005 r. (I ACa 123/05).

Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. 1997 nr 78 poz. 483)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Stara69
    2022-05-06 11:01:15
    twoja stara 69
    2
    pokażodpowiedzi (2)
  • fanatyk twojej starej #3P
    2023-01-07 20:46:59
    Partia Polski Podziemnej idzie #3P
    1
    pokażodpowiedzi (1)
  • twoja stara
    2022-08-31 00:11:49
    partia peter griffin polecam w na przyszłość
    1
  • Mateusz morawiecki
    2022-05-20 11:56:52
    Gorąca inflacja w twojej inflacja w twojej okolicy
    0
  • kaczor96
    2022-05-06 11:00:12
    okok
    1
  • spocony adaś
    2022-05-06 11:03:38
    siema
    1
  • d
    2022-05-06 11:01:51
    d
    0
  • jooooooooo
    2022-05-06 11:04:21
    Polecam :)
    1
  • szybki nick
    2023-01-07 20:43:55
    3P
    0
  • masno kid
    2022-05-06 11:05:10
    jo o yo ma ma le
    5
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

REKLAMA

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

REKLAMA

Karta Rodziny Wojskowej 2024

Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

REKLAMA