REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017r./ fot. Fotolia
Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkiem a zarazem uprawnieniem każdego pełnoletniego obywatela zamieszkującego na terytorium RP, jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. W sytuacji, w której nasz dowód osobisty utracił ważność, jesteśmy zobowiązani do jego wymiany na nowy. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017 r. aż 8 mln otrzyma nowy dowód osobisty.

Wymiana dowodu osobistego może nastąpić z różnych przyczyn. Wniosek o wymianę dowodu osobistego składa się w przypadku jego zagubienia, uszkodzenia, kradzieży czy utraty ważności. Również zmiana danych osobowych takich jak imię czy nazwisko stanowi przesłankę do wymiany dowodu.

REKLAMA

Osiem milionów wniosków

Według statystyk Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017r. zostanie złożonych ponad 8 mln wniosków o wymianę dowodu osobistego. Należy zaznaczyć, że ok. 5 mln z nich, będzie złożone z powodu upływu terminu ich ważności, natomiast pozostałe 3 mln wniosków, będzie motywowane takimi przyczynami jak zagubienie, zniszczenie, kradzież.

W dalszych miesiącach tego roku, liczba dokumentów, które utracą ważność przedstawia się w następujący sposób (dane podane w tys.).

Opracowanie własne

Jak widać na załączonym wykresie, największe obciążenie przypada na okres od sierpnia do końca roku.  Również w przyszłym roku ok. 2.5 mln obywateli złoży wnioski o wymianę dowodu osobistego z powodu utraty ważności.

Sposoby na wymianę

REKLAMA

Wymiana dowodu osobistego zostaje dokonana na wniosek zainteresowanego. Wniosek może zostać złożony tradycyjne do urzędu. W przypadku, w którym osoba nie będzie w stanie osobiście zgłosić się do urzędu, powinna się kontaktować bezpośrednio z najbliższym urzędem gminy, a urzędnik jej pomoże.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istnieje także możliwość złożenia wniosku za pomocą środków elektronicznych. Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły wniosek elektroniczny o wydanie/wymianę dowodu osobistego. Na tą chwilę funkcjonuje wersja poprawiona, która stała się o wiele bardziej czytelna i przejrzysta od zastąpionej. Kolejną ze zmian jest to, że system nie dopuści także do wysłania wniosku bez fotografii osoby, a także bez jej podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem lub potwierdzonego Profilem Zaufanym ePUAP.

Aby złożyć wniosek internetowo, należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Gdy już się tam znajdziemy, należy kliknąć na baner, który skieruje nas w odpowiednie miejsce. Do wniosku należy dodać plik ze zdjęciem.

Aby złożyć wniosek przez Internet, należy posiadać profil zaufany ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Wniosek należy złożyć na co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu. Nowy dowód powinien zostać złożony w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Odbiór dowodu następuje w urzędzie, w którym składano wniosek, a w przypadku wypełniania wniosku przez Internet – w wybranym przez siebie urzędzie.

Istnieje możliwość sprawdzenia czy dowód osobisty jest do odebrania, na stronie https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/odbior-dowodu-osobistego-sprawdz-czy-twoj-dowod-jest-gotowy

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz.U. 2015 poz. 212).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA