REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dodatkowe dla prezesa spółki komunalnej

Paweł Michalski

REKLAMA

Świadczenia dodatkowe dla prezesa spółki komunalnej nie zawsze podlegają ustawie kominowej i przepisom wykonawczym do niej. Niejasne przepisy dotyczące tych świadczeń powodują jednak, że w praktyce często trudno określić charakter i zasady ich przyznawania.

Prezesowi spółki komunalnej poza wynagrodzeniem miesięcznym mogą być przyznane wyłącznie następujące świadczenia:

● nagroda roczna,

● odprawa związana z odwołaniem ze stanowiska lub rozwiązaniem umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej będącej podstawą zatrudnienia,

świadczenia dodatkowe

– art. 5 ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi; dalej: ustawa kominowa.

Ze wszystkich wymienionych składników to właśnie świadczenia dodatkowe wywołują największe kontrowersje w praktyce.

Wysokość świadczeń dodatkowych

Świadczenia dodatkowe obejmują świadczenia z tytułu zatrudnienia, w tym bytowe, socjalne, komunikacyjne, oraz ubezpieczenia majątkowe i osobowe, inne bądź wyższe niż ustalone w regulaminach wynagradzania, zakładowych i ponadzakładowych układach zbiorowych pracy oraz w odrębnych przepisach (art. 11 ustawy kominowej). Maksymalna wysokość świadczeń dodatkowych przyznanych prezesowi spółki komunalnej w ciągu roku nie może przekroczyć 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego dla ustalenia wynagrodzenia miesięcznego.

Szczegółowe regulacje dotyczące świadczeń dodatkowych zawiera rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (dalej: rozporządzenie o świadczeniach dodatkowych). Przewiduje ono, że prezesowi spółki komunalnej mogą być przyznane następujące świadczenia dodatkowe:

● nagroda jubileuszowa przyznawana nie częściej niż co pięć lat,

odprawa pieniężna w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,

● zwrot części kosztów użytkowania udostępnionego lokalu mieszkalnego, w tym mieszkania służbowego,

● świadczenia związane z korzystaniem z częściowo odpłatnych usług telekomunikacyjnych,

● świadczenia z tytułu dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, majątkowego oraz osobowego.

Jednocześnie rozporządzenie o świadczeniach dodatkowych zastrzega, że wymienione świadczenia mogą być przyznane w wysokości do 25% wyższej niż w regulaminie wynagradzania, zakładowym i ponadzakładowym układzie zbiorowym pracy oraz odrębnych przepisach.

Nagroda jubileuszowa i odprawa

Rozporządzenie o świadczeniach dodatkowych określa m.in. wysokość nagrody jubileuszowej oraz odprawy dla prezesa zarządu, w przypadku nieujęcia uprawnień do tych świadczeń w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. W takim przypadku świadczenia te mogą być przyznane w następującej wysokości:

1) nagroda jubileuszowa:

● 75% wynagrodzenia miesięcznego – po 20 latach pracy,

● 100% wynagrodzenia miesięcznego – po 25 latach pracy,

● 150% wynagrodzenia miesięcznego – po 30 latach pracy,

● 200% wynagrodzenia miesięcznego – po 35 i 40 latach pracy;

2) odprawa pieniężna:

● 150% wynagrodzenia miesięcznego – po przepracowaniu co najmniej 15 lat,

● 200% wynagrodzenia miesięcznego – po przepracowaniu co najmniej 20 lat.

Przyznanie świadczeń dodatkowych dla prezesa zarządu należy do uprawnień właściwego organu, który może działać z własnej inicjatywy lub na umotywowany wniosek rady nadzorczej. Tym organem jest w przypadku spółek:

● z ograniczoną odpowiedzialnością – zgromadzenie wspólników,

● akcyjnych – walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA