REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie będą unijne środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego

Magdalena Kraśnicka

REKLAMA

Podstawową cechą społeczeństwa informacyjnego jest szybki rozwój technologii teleinformatycznych i wzrost znaczenia informacji, do której dostęp - dzięki telefonom komórkowym oraz internetowi - jest ułatwiony. Korzystanie z internetu, telepraca, e-learning, e-zdrowie, e-handel, e-usługi, e-firma czy e-administracja, to dzisiaj zjawiska powszechne i możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.


Na tzw. rozwój społeczeństwa informacyjnego można uzyskać dofinansowanie w ramach funduszy europejskich i w zasadzie w ramach większości programów operacyjnych. Firmy mogą uzyskać dofinansowanie na unowocześnienie swojej działalności poprzez zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania (np. elektroniczny obieg dokumentów, workflow, crm itd.), infrastruktury, oferowanie nowych usług świadczonych drogą elektroniczną itp. Gdy przedsiębiorstwo oferuje klientom rozwiązania i systemy wspierające zarządzanie firmą w obszarze administracji, IT, a teraz też logistyki, również jego klienci mogą uzyskać współfinansowanie inwestycji z funduszy unijnych.

Wdrożenie tego typu systemów kwalifikuje się jako wdrożenie nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych prowadzących do poprawy produktywności i efektywności (w tym marketingowych, logistycznych, w zakresie dystrybucji, IT oraz zarządzania), przewidzianych w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka (PO IG), Działanie 4.4. Firmy będą mogły starać się o dofinansowanie, o ile wartość projektu wyniesie co najmniej 8 mln zł. Warunek wejściowy dotyczący innowacyjności stanowi, że dane rozwiązanie musi być stosowane w Polsce w danej branży nie dłużej niż od trzech lat. Dodatkowo w ramach Priorytetu VII, Działanie 2 i 3, do dofinansowania kwalifikują się projekty: wsparcie działalności gospodarczej związanej z gospodarką elektroniczną oraz projekty na rzecz przedsiębiorców - elektroniczny biznes pomiędzy przedsiębiorstwami w oparciu o schemat B2B - business-to-business.

W regionalnych programach operacyjnych większość województw dla sektora MSP przewidziało podobne możliwości, ale na mniejszą skalę. Będzie możliwe realizowanie projektów polegających na stworzeniu zdolności przedsiębiorcy do świadczenia nowej e-usługi lub wprowadzeniu systemu informatycznego wspomagającego produkcję lub zarządzanie.

Projekty inwestycyjne, także dotyczące zakupu systemów tego typu, będą musiały spełniać kryteria tzw. inwestycji początkowej, tzn. dopuszczalne będą inwestycje w aktywa materialne oraz wartości niematerialne i prawne, związane z: 
- utworzeniem nowego zakładu; 
- rozbudową istniejącego zakładu; 
- dywersyfikacją produkcji poprzez rozpoczęcie wytwarzania nowego produktu w istniejącym zakładzie; 
- zasadniczą zmianą procesu produkcyjnego stosowanego w istniejącym zakładzie.

Programy operacyjne (np. PO IG) przewidują także możliwość finansowania wdrażania tego typu systemów w administracji publicznej (zwłaszcza Działanie 7.1 budowa elektronicznej administracji - co powinno być szczególnie interesujące dla firm, do których klientów należą jednostki administracji publicznej).

W okresie programowania 2007-2013 będzie wiele szans na uzyskanie dofinansowania. Na inwestycje w zakresie społeczeństwa informacyjnego przeznaczona jest duża pula środków finansowych. Maksymalnie można otrzymać 70 proc. bezzwrotnego dofinansowania inwestycji (wartość współfinansowania zależy od rodzaju inwestycji, wielkości firmy, miejsca realizacji projektu).


MAGDALENA KRAŚNICKA
dyrektor departamentu doradztwa biznesowego, Doradztwo Gospodarcze DGA
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA