REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asesor nie jest niezawisły

Łukasz Sobiech

REKLAMA

REKLAMA

Wyroki wydane dotychczas przez asesorów nie mogą być automatycznie kwestionowane. W opinii ekspertów należy szybko zmienić przepisy, w przeciwnym razie dojdzie do paraliżu wymiaru sprawiedliwości.

Wyrok, który zapadł przed Trybunałem Konstytucyjnym, w wyniku skarg konstytucyjnych obywateli kwestionujących możliwości rozstrzygania spraw toczących się przed sądami nie spowoduje, że można żądać wznowienia osądzonych już przez asesorów spraw. Gdyby nie to zastrzeżenie Trybunału, to zdaniem zastępcy prokuratora generalnego, prokuratora Przemysława Piątka polskiemu wymiarowi sprawiedliwości groziłaby niewyobrażalna katastrofa.

REKLAMA

Czas na zmiany w sądach

Wyrok Trybunału oznacza również konieczność gruntownej reformy sądownictwa. Chodzi przede wszystkim o sądy rejonowe, gdzie orzekają asesorzy. W niektórych nawet połowa sądzących to asesorzy.

- To najlepszy czas na zmianę modelu dochodzenia do zawodu sędziego, bo mamy już wystarczającą liczbę sędziów. I mamy referendarzy sądowych, których szeregi mogą zasilić świeżo upieczeni asesorzy - mówił na rozprawie prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zdaniem prof. Hołdy idealnym modelem dojścia do zawodu sędziego byłoby uczynienie z niego korony zawodów prawniczych.

- Nie powinniśmy dopuszczać, aby sądzili nas ludzie bez należytego życiowego doświadczenia - wyjaśnia prof. Hołda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny sformułował minimalne warunki prawne składające się na niezawisłość i bezstronność sędziego. Zaliczył przede wszystkim do nich powołanie na czas ściśle określony. Zarazem jak podkreślili sędziowie składu orzekającego to wyjątek od reguły powołania dożywotniego.

- Konstytucja nie przewiduje możliwości, aby w różnych instancjach sądowych różne były gwarancje sędziowskiej niezawisłości, zależnie od rangi spraw w nich sądzonych, bo prawo do osądzenia sprawy przez niezawisły sąd przysługuje każdemu i w każdej instancji - podkreśliła sędzia Łętowska.

Konsekwencje wyroku

Wejście w życie wyroku Trybunał odroczył o 18 miesięcy. W tym czasie wielu z powołanych wcześniej asesorów będzie mogło zostać sędziami. Równocześnie będzie to też czas dla nowego rządu, na przygotowanie zmian w modelu dochodzenia do zawodu sędziego.

Zdaniem sędziego Stanisława Dąbrowskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, nie ma większego problemu z przeprowadzeniem właściwych reform.

- Zawód ten powinien być ukoronowaniem prawniczej kariery. A w tej chwili mamy wystarczającą liczbę sędziów. Są zaległości, ale sposobem na nie jest lepsza organizacja pracy sędziów - m.in. dzięki asystentom sędziego - i zdjęcie z nich pewnych spraw, np. stwierdzenia nabycia spadku - wyjaśnia sędzia Dąbrowski. Dodaje, że asesorzy, którzy do czasu wejścia w życie wyroku Trybunału nie zdążą zostać sędziami, mogą pracować jako asystenci sędziego lub referendarze, a po trzech latach asesury starać się o mianowanie na sędziego.

Skutki dla sędziów

REKLAMA

- To nawet uzdrowi sytuację, bo dziś konkurs, który ogłasza się na wolne stanowisko sędziego w sądzie rejonowym, jest fikcją - teoretycznie może starać się każdy, a w praktyce i tak dostanie je asesor tego sądu - podsumowuje sędzia Stanisław Dąbrowski.

W opinii sędziego Waldemara Żurka do tego czasu powinna powstać ustawa, która ustali, że asesorzy dotąd orzekający, którzy przeszli pozytywne wizytacje, mogą zostać sędziami grodzkimi. A dla wszystkich nowych trzeba szybko wypracować odpowiednią procedurę. Bo inaczej dojdzie do paraliżu sądów, gdyż te wszystkie sprawy spadną na barki dotychczasowych sędziów. A ci są tak obciążeni, że nie poradzą sobie z taką ilością postępowań - wyjaśnia sędzia Żurek.

Według prof. Zolla po orzeczeniu Trybunału należy zastanowić się nad koncepcją rozwiązań dla tych sędziów, którzy rozpoczynają swoją pracę i co do których jeszcze nie może być zasady nieodwołalności jako bezwzględnie obowiązującej.

- Stanowisko sędziego na próbę jest do przyjęcia. Trzeba rzeczywiście zagwarantować, żeby w trakcie orzekania nie było wpływów i żeby awans w kategorii sędziów na stałe nie był uzależniony politycznie - podsumowuje prof. Zoll.

PREZYDENCKI PROJEKT ZMIAN

W Sejmie w czerwcu ruszyły prace nad prezydenckim projektem zmian, który przewidywał m.in. likwidację asesury, a zamiast tego prezydent miałby prawo do pierwszego powoływania sędziego na czas od dwóch do czterech lat. Po tym okresie próbnym KRS weryfikowałby pracę sędziego, po czym pełniłby on już funkcję bez ograniczeń czasowych. Projektem automatycznie nie może się jednak zająć Sejm nowej kadencji. Prezydent Lech Kaczyński może jednak ponownie złożyć ten projekt w nowym Sejmie.

Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA