| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Na jakich zasadach są publikowane oświadczenia majątkowe

Na jakich zasadach są publikowane oświadczenia majątkowe

Jak szybko w Biuletynie Jnformacji Publicznej powinny być zamieszczone informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych? Jak długo powinny być udostępniane informacje z oświadczeń majątkowych?


Cel składania oświadczeń majątkowych przez samorządowców i ich publikacji nie budzi wątpliwości. Jest nim przede wszystkich zapewnienie przejrzystości życia publicznego oraz umożliwienie istnienia kontroli społecznej nad osobami sprawującymi władzę.

Miejscem właściwym dla publikacji oświadczeń majątkowych, przedstawicieli samorządu terytorialnego zobowiązanych do ich składnia, jest Biuletyn Informacji Publicznej, którego funkcjonowanie reguluje ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1198 ze zm.). Ustawy nie określają terminu, w jakim oświadczenia, po ich złożeniu, powinny zostać umieszczone na stronie BIP. Przyjąć więc należy, iż nastąpić to powinno niezwłocznie, na co wskazywać też może treść art. 3 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z którym prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych.

39.90 złŚciągi księgowego - PDF

Zadać można przy tym pytanie, jak długo oświadczenie majątkowe powinno się znajdować na stronie BIP. Odpowiedzi doszukiwać się można w art. 24h ust. 6 ustawy o samorządzie gminnym, art. 25c ust. 6 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 27c ust. 6 ustawy o samorządzie województwa, zgodnie z którymi oświadczenie majątkowe przechowuje się przez sześć lat. Zważywszy na jawny charakter tychże oświadczeń i ich zakwalifikowanie do informacji publicznej założyć więc można, iż powinno się je udostępniać przez sześć lat. Nie ma przy tym znaczenia, czy osoba, która złożyła oświadczenie, wciąż pełni swoją funkcję.

Ustawy samorządowe jednoznacznie wskazują, że informacje zawarte w oświadczeniu są jawne, przewidując jednak jednocześnie dwa wyjątki od tej zasady. Ujawnieniu nie podlega bowiem adres zamieszkania składającego oświadczenie oraz miejsce położenia nieruchomości.

Zwrócić należy uwagę na to, że ustawy nie wiążą jawności oświadczeń majątkowych z ich umieszczeniem na stronie BIP. Oznacza to, że stają się one jawne już w momencie ich złożenia. Z tej też przyczyny w sytuacji, gdy oświadczenie nie pojawi się na stronie urzędowego publikatora teleinformatycznego, osoba zainteresowana ma prawo złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Jest więc ona udostępniana na wniosek tak jak każda inna informacja publiczna, która nie została zamieszczona na stronie BIP.

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Gazeta Samorządu i Administracji189.00 zł

PATRONAT MERYTORYCZNY

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ31
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem Infor.pl »