REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy radni decydują o wypłacie trzynastek wójtom, starostom i marszałkom

Wioletta Kępka

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych wydała 27 lutego 2009 r. stanowisko dotyczące uwarunkowania wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), starosty i marszałka od uchwały rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa. Sprawdź, jakie uprawnienia w tym zakresie mają radni.

Do 31 marca 2009 r. należało wypłacić pracownikom samorządowym dodatkowe nagrody roczne (dalej: trzynastki). Podobnie jak w latach ubiegłych zdarzały się przypadki uchwał rad przyznających prawo do trzynastek wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) i starostom. Pracownicy gmin i powiatów, których rady nie podjęły uchwały w tej sprawie, poczuli się zaniepokojeni brakiem decyzji radnych przyznającej prawo do wypłaty trzynastek. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych (dalej: KR RIO) wydała więc stanowisko wyjaśniające, czy nabycie prawa do trzynastki przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) jest uzależnione od uchwały radnych (stanowisko KR RIO z 27 lutego 2009 r., na stronie www.rio.gov.pl).

REKLAMA

Podstawowe akty prawne

REKLAMA

Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych; dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Zasady nabywania prawa oraz ustalania wysokości i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej, w tym wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, określają przepisy ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Rady gmin (rady powiatów oraz sejmiki województw) ustalają w drodze uchwały - biorąc pod uwagę określony w rozporządzeniu płacowym maksymalny poziom tych świadczeń - tylko wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatku specjalnego wójta, burmistrza, prezydenta, starosty oraz marszałka województwa (art. 8-10 ustawy o pracownikach samorządowych).

Warunki otrzymania trzynastki

Żeby uzyskać prawo do trzynastki w pełnej wysokości, pracownicy samorządowi, a więc także wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta i marszałek, mają obowiązek przepracować u pracodawcy (czyli odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie i urzędzie marszałkowskim) cały roku kalendarzowy. Jeżeli pracownicy samorządowi są zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy, również nabywają prawo do trzynastek, ale w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

Wymóg przepracowania pół roku nie jest konieczny m.in. w następujących przypadkach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem,

2) rozwiązania stosunku pracy w związku z:

• przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczeniem rehabilitacyjnym,

• przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,

• likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,

• likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,

3) podjęcia zatrudnienia:

• w wyniku przeniesienia służbowego,

• na podstawie powołania lub wyboru,

4) korzystania:

• z urlopu wychowawczego,

• z urlopu dla poratowania zdrowia,

• przez nauczyciela z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

5) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Podjęcie przez radę gminy (radę powiatu albo sejmik województwa) uchwały w sprawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie tworzy, nie zmienia ani nie znosi uprawnienia adresata uchwały (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka) do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Prawo do trzynastki pracownik samorządowy nabywa z mocy prawa, a nie jest ono uzależnione od woli pracodawcy (odpowiednio rady gminy, starostwa lub urzędu marszałkowskiego).

Podjęta przez radę gminy, radę powiatu albo sejmik województwa uchwała w sprawie przyznania wójtom (burmistrzom, prezydentom miast), starostom i marszałkom prawa do trzynastki może mieć wyłącznie charakter deklaratoryjny, a więc potwierdzać spełnienie przesłanek warunkujących nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Wioletta Kępka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458)

• Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 104, poz. 711)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA