REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2014

Aleksandra Oktaba
Wybory samorządowe 2014
Wybory samorządowe 2014

REKLAMA

REKLAMA

Wybory samorządowe 2014 już coraz bliżej. PKW potwierdziła, że w tym roku pójdziemy głosować 16 listopada. Jesienią po raz pierwszy wybierzemy władze samorządowe z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

REKLAMA

Zgodnie z komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) głosowanie w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, rad dzielnic m. st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będzie odbywać się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00 w dniu 16 listopada 2014 r. Nie jest to jednak oficjalne ogłoszenie terminu wyborów, to bowiem, zgodnie z ustawą, następuje w drodze rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Wybory do rad zarządza on nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad, która nastąpi 21 listopada 2014 r. Stąd też przedmiotowego rozporządzania należy oczekiwać między 21 lipca a 21 sierpnia 2014 r., kiedy to wydane rozpocznie oficjalną kampanię wyborczą.

REKLAMA

Do urn w wyborach do rad gminy, powiatu i sejmiku województwa oraz wójta mają prawo pójść wszyscy obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze odpowiednio gminy, powiatu lub województwa. Do głosowania w wyborach do rad gminy i na wójtów dodatkowo uprawnieni są obywatele Unii Europejskiej, niebędący obywatelami polskimi, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy.

Wszystkich tych osób dotyczy warunek, że nie są pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, ani też ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zobacz również: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - udogodnienia dla niepełnosprawnych

Wszystkie te osoby powinny być uwzględnione w rejestrze wyborców, jaki prowadzą gminy. Osoby stale zameldowane na terenie gminy wpisywane są do niego automatycznie, wyborcy stale zamieszkali na obszarze gminy bez zameldowania na pobyt stały wpisywani są do rejestru na pisemny wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby niepełnosprawne mogą głosować przez pełnomocnika, a także korespondencyjnie. Ponadto sporządzone będą karty do głosowania dostosowane do stosowania nakładek alfabet Braille'a dla osób niewidzących oraz niedowidzących.

Liczbę radnych, jakich wybierzemy do poszczególnych rad ustala wojewoda w porozumieniu z komisarzem wyborczym przy uwzględnieniu liczby mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady. Zarządzenie podaje się do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, w każdej gminie najpóźniej na 4 miesiące przed upływem kadencji.

Wybory samorządowe 2014 - obowiązki gmin

REKLAMA

Zanim nadejdzie dzień wyborów samorządowych, władze lokalne muszą dokonać szeregu czynności. Na 30 dni przed wyborami wójt podaje do wiadomości wyborców w formie obwieszczenia informacje o siedzibie gminnej komisji wyborczej, numerach i granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych, lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Najpóźniej w 21. dniu przed dniem wyborów sporządzany jest na podstawie rejestru wyborców spis wyborców.

Najbardziej rewolucyjna zmiana, jaką wprowadza kodeks wyborczy dotyczy kwestii okręgów wyborczych – w wyborach do rad gmin, z wyjątkiem 66 gmin będących miastami na prawach powiatu, wprowadzono okręgi jednomandatowe. W tych okręgach przy wykorzystaniu zasady większości względnej wybierzemy jednego radnego, który uzyskując największą liczbę głosów wygra w myśl zasady „zwycięzca bierze wszystko”. Ma to na celu zbliżenie radnego do swoich wyborców i silniejsze związanie z okręgiem, z którego pochodzi.

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA