REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podziale terytorialnym Polski już w 2018 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Zmiany w podziale terytorialnym Polski już w 2018 r./ fot. Fotolia
Zmiany w podziale terytorialnym Polski już w 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już w 2018 r. w Polsce będziemy mieć nowy podział terytorialny. Zmiany ma odczuć ponad 117,4 tys. obywateli. Zmienić mogą się chociażby granice miasta Ostrołęka.

Ponad 117 tys. obywateli od przyszłego roku odczuje korekty w podziale terytorialnym, które szykuje im rząd. Na razie trwają jednak trudne negocjacje z samorządami nad ostatecznym kształtem projektu

REKLAMA

25 jednostek gminnych, 2 jednostki powiatowe oraz 12 województw – tylu samorządów dotyczyć mają zmiany przygotowane przez MSWiA. Sprowadzać się one będą do przesunięcia ich granic (np. przejęcie części terenów jednej gminy przez sąsiadujące z nią miasto), nadania statusu miasta miejscowościom czy ustalenia nowych granic administracyjnych miast. Zmiana granic samych województw czy utworzenie nowych (o czym spekulowało się jeszcze w ubiegłym roku) na razie nie wchodzi w grę.

Zmiany dotkną ponad 117,4 tys. obywateli. Część z nich stanie się mieszkańcami nowych miast, a w niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność wymiany dokumentów.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin nie jest własną inicjatywą resortu ministra Błaszczaka, lecz odpowiedzią na wnioski, które w ciągu roku wpłynęły od władz lokalnych. W sumie przyszło ich 28.

Zgodnie z procedurą Rada Ministrów rozpatruje je i wydaje stosowne rozporządzenie do 31 lipca. Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia roku następnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawo administracyjne

Spór o pieniądze

REKLAMA

Jakie zmiany przewiduje rząd? Zamierza dać zielone światło dla pięciu inicjatyw związanych z przesunięciem granic gmin. Największe kontrowersje budzi pomysł przyłączenia do Konina niemal 14,7 ha należących do gminy Stare Miasto. Powód? Na tym terenie znajduje się oczyszczalnia ścieków służąca głównie mieszkańcom Konina. Miasto, jako jedyny udziałowiec spółki wodociągowej będącej właścicielem oczyszczalni, musi płacić Staremu Miastu podatek od nieruchomości. W tym roku to kwota 600 tys. zł, które potem muszą spłacić mieszkańcy Konina w rachunkach za wodę i ścieki. Ale przejęcie terenu z oczyszczalnią oznacza takie same straty budżetowe dla Starego Miasta. – 600 tys. zł dla Konina to zaledwie 0,2 proc. rocznego dochodu, a dla Starego Miasta już 1,1 proc. Na dodatek już dzisiaj mieszkańcy Konina dysponują większym dochodem na głowę mieszkańca, a przejęcie terenu oczyszczalni tylko pogłębi te różnice – zwraca uwagę Maciej Kiełbus z kancelarii dr Krystian Ziemski & Partners.

O tym, jak ważna to sprawa dla Starego Miasta, świadczy też fakt, że w konsultacjach społecznych wzięło tam udział prawie 47 proc. mieszkańców (99 proc. zagłosowało przeciwko zmianom), a w Koninie – niecałe 5 proc. (ponad 91 proc. głosów „za”). Teoretycznie problem dałoby się rozwiązać bez ingerencji w granice administracyjne gmin. – Ustawodawca nie zakazał, by gminy lub inne komunalne osoby prawne były właścicielami mienia położonego poza granicami macierzystej jednostki – przekonuje Maciej Kiełbus. – Oznacza to, że za dopuszczalną należy uznać sytuację, w której np. obiekty służące realizacji zadań własnych przez daną gminę będą znajdować się poza jej granicami – dodaje.

Dyskusje wywołuje też sprawa zmiany granic miasta Ostrołęka i gminy Rzekuń (woj. mazowieckie). Tu sprawa rozbija się m.in. o losy elektrowni w Ostrołęce. Obiekt wymaga przebudowy, a do tego konieczny jest teren należący dziś do Rzekunia. Przyłączenie dodatkowych terenów do miasta uprości procedury i obniży koszty. Gmina dwukrotnie dążyła do przeprowadzenia referendum lokalnego w tej sprawie. Za każdym razem inicjatywę blokował wojewoda.

Rząd nie zamierza zgodzić się na wszystkie wnioski, jakie do niego wpłynęły. I tak np. nie chce pozwolić na cofnięcie zmian z ubiegłego roku, na mocy których Opole przejęło część terenów Dobrzenia Wielkiego, Dąbrowy czy Prószkowa (wnioskowały o to zainteresowane gminy). Kolejny rok z rzędu odrzucono też wniosek władz Rzeszowa, które mają chrapkę na prawie 2,2 tys. ha kilku sąsiednich gmin.

Sprzeczne interesy

REKLAMA

Teraz, gdy projekt jest omawiany ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ujawniają się sprzeczne interesy miast i gmin. – Wygląda na to, że tylko przedstawiciele miast poprą projekt – przewiduje przedstawiciel Związku Miast Polskich (ZMP).

Szef Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski przyznaje, że brak jednomyślności po stronie lokalnych władz jest poważnym problemem. – Niestety różne organizacje reprezentujące różne typy samorządów starają się wykorzystywać niedoskonałość obecnych przepisów na swoją korzyść – przyznaje.

Rzeczywiście, ZMP właśnie wyszedł z wnioskiem, by przy okazji projektowanych zmian MSWiA zajęło się problemem tzw. gmin obwarzankowych (gmin wiejskich mających siedzibę w nienależących do nich miastach). – Problem ten dotyczy 152 miast, które na skutek błędnych decyzji z roku 1990 są oddzielone od ich naturalnego otoczenia i okrążone ograniczającymi ich rozwój gminami wiejskimi. W wyniku jednorazowej decyzji Rady Ministrów o połączeniu mogłyby powstać 152 gminy miejsko-wiejskie, które dołączyłyby do istniejących dzisiaj 586 gmin miejsko-wiejskich – przekonuje ZMP.

– Jestem zszokowany stanowiskiem ZMP. Nie wiem, dlaczego władze Związku o tym mówią, skoro nikt tego problemu nie podnosił – komentuje Marek Olszewski.

MSWiA poinformowało nas jednak, że na razie nie będzie się zajmować tą sprawą. ⒸⓅ

Tomasz Żółciak

tomasz.zolciak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA